Home
30 Temmuz 2018 ( 221 izlenme )
Reklamlar

CHP'den kesintiye tepki: Belediyelerden değil Saray’dan kesinti yapsınlar!

Bakan Albayrak’ın tasarruf tedbirlerini hayata geçireceklerini açıklamasının ardından belediyeye aktarılan kaynakların yüzde 30 oranında azaltılacağı ortaya çıktı. Belediyelerin bu kesintiyle personellerine maaş bile veremeyebileceğini söyleyen CHP’li Torun, “Belediyelerden kesinti yapacağına gitsin Saray harcamalarını kısıtlasın” dedi.


24 Haziran seçimlerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak , kamuda tasarruf tedbirlerine gideceklerini açıkladı. Özellikle seçim dönemi tırmanışa geçen bütçe açığını kapatmak için böyle bir yol izlediği öğrenilen Bakan Albayrak’ın bu açıklamasının ardından önümüzdeki aylarda belediyelere aktarılan kaynağın yüzde 30 oranında azaltılacağı öğrenildi.

Tek kesintinin belediye bütçelerinden yapılmayacağı, Karayolları ve Devlet Su İşleri gibi kamuyu yakından ilgilendiren kurumlara aktarılan paydan da kesintiye gidileceği ifade edildi.

‘Sorumluluk artıyor, kaynak azalıyor’

BirGün'den Hüseyin Şimşek2in haberine göre, Maliye ve Hazine Bakanlığı’na getirildikten sonra ilk icraat olarak belediyelerin gelirlerini azaltmayı planlayan damat Albayrak’a CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’dan tepki geldi.

[Haber görseli]

Bu kararın belediyelerin kapısına kilit vurmakla aynı anlama geleceğini ifade eden CHP’li Torun, “Oldu olacak belediyeleri de kapatsınlar. Belediyelerin sorumlulukları artmasına rağmen kaynakları sürekli azaltıldı. Bu azaltmayla birlikte belediyeler, vermeleri gereken rutin hizmetleri verirken bile zorluk çekiyorlar” dedi.

 ‘İşten çıkarmalar başlayabilir’

Yurttaşların yaşam kalitelerinin artmasında belediyelerin hizmetlerinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Torun, şöyle devam etti; “Artması gereken hizmetler için gelir kaynağını azalmak bir yana ellerinden kaynakları alınıyor. Bu koşullarda belediyelerin hizmet vermesi mümkün değil. Bu gerçekleşirse birçok belediyede personel maaşları dahi ödenemez. Bırakın çöp toplamayı, yol yapmayı, su vermeyi; çalışanları işten çıkartmak zorunda kalabilirler.”

 ‘Yurttaşları olumsuz etkiler’

Damat Berat Albayrak’ın tasarrufu belediyelerde değil Saray’da yapması gerektiğinin altını çizen Seyit Torun , “Tasarrufu kendi lüks harcamalarından yapsınlar. Savurganlıkları bir kenara bırakırlarsa böyle bir problem de yaşanmaz. Belediyeler, vatandaşa direkt hizmet veren kurumlardır. Bir gün temizlik yapılmazsa ve su verilmese sonuçları feci olur. Vatandaşların öncelikli hizmetlerini veren kurumların kaynaklarında yapılacak azaltma, yurttaşların yaşamlarını doğrudan olumsuz yönde etkiler” ifadelerini kullandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1040900/CHP_den_kesintiye_tepki__Belediyelerden_degil_Saray_dan_kesinti_yapsinlar.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Araba almaya gittiği Hatay depreminde hayatını kaybetti. İtibardan Tasarruf olmaz 1: Bu defa karada değil havada konvoy yaptılar Pandemi döneminde kullanmadığımız otoyol ve köprüler için 1.5 milyar lira ödendi! Kapıda vize Türk turistlerin kâbusu oldu