Anasayfa1
28 Ağustos 2018 ( 175 izlenme )
Reklamlar

CHP'li Gülsever'den AKP'li belediyeye 'Araplaşma' yanıtı: Geçmiş olsun

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, İstiklal caddesinin Araplaşmasına müdahale ettiklerini açıklamıştı. CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, 'Geçmiş olsun. Bu saatten sonra tekrar eski haline kavuşturmak mümkün olmayacaktır' diyerek AKP'li başkana yanıt verdi.


Dilan Erdemir / YURT

CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, önceki gün Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın İstanbul Beyoğlu'ndaki artan Arap tabelalarına ilişkin müdahale kararına yanıt verdi. Gülsever, kendilerinin bu durumu defalarca dile getirdiklerini ancak Belediye tarafından önlem alınmadığını belirtti. Arap halkına ve Arap kültürüne karşı bir tavrının olmadığının altını çizen CHP'li Gülsever, 'Bizim yapmamız gereken buraya gelenleri ister Arap, ister Alman olsun onlara kendi kültürümüzü tanıtmak ve o kültürümüzün cazibesiyle onların burayı tercih etmesini sağlamak olmalıdır. Beyoğlu'na, gelenlerin görmek istedikleri bizim kültürümüzken, artık Suriye'ye, Irak'a gittiklerinde oralarda gördüklerini yaşadıklarını burada görmelerinden dolayı İstanbul onlar için bir cazibe merkezi olmaktan çıktı. Kendi kültürümüzü yok ediyoruz.' diye konuştu. Gülsever, Arap kültürünün sokak sanatçılarına yansımasını da, 'Giderek kendi kültüründen uzaklaşan, yozlaşan ve arabesk oryantal bir kültüre doğru evrildik' diye yorumladı. 

'GEÇMİŞ OLSUN' 

Son 67 yıldır bir Arap ülkeleri kültürünün İstiklal caddesine hakim olduğunu ifade eden Gülsever, 'geçmiş olsun artık çok geç' dedi: 
Belediye Başkanı sanki bu beyanatında birşeylerin farkına varmış ve ona ilşkin de bir tedbir alacakmış gibi bir açıklama yapıyor ama aslında geçmiş olsun demek lazım. Biz bunları daha önce çok dile getirdik. Özellikle Beyoğlu, dünyanın her tarafında bilinen tanınan ve turistlerin ilgisini çeken bir bölge ve buraya yıllar boyunca çeşitli ülkelerden turist burayı merak edip, gezmeye, görmeye, eğlence kültürünü incelemeye geldi. Ama özellikle son 67 yıldır bir arap ülkeleri kültürü İstiklal caddesine hakim olmaya başladı. Sadece İstiklal ceddesine de değil, Taksim'deki oteller bölgesindeki her yere bir Arap kültürü hakim oldu. Mağazaların bütün hepsinde, eğlenece yerlerinin aşağı yukarı tamamında, bütün tabelalarda arapça yazılar görüyoruz. Elbette kimse kendisinin söylediği gibi Arap halkına ve Arap kültürüne karşı bir tavrımız yok ama bizim yapmamız gereken buraya gelenleri ister Arap, ister Alman olsun onlara kendi kültürümüzü tanıtmak ve o kültürümüzün cazibesiyle onların burayı tercih etmesini sağlamak olmalıdır. Oysa biz tam tersine kendimizi bunlara benzeterek, kendi kültürümüzü yok ediyoruz.

'ARABESK ORYANTAL BİR KÜLTÜRE EVRİLDİK'

Beyoğlu'nun marka değerini düşürüldüğünü söyleyen Gülsever, Arap kültürünün sokak sanatçılarına yansımasını da, 'Giderek kendi kültüründen uzaklaşan, yozlaşan ve arabesk oryantal bir kültüre doğru evrildik' sözleriyle açıkladı: Aslında bu dünyanın başka ülkelerinden özellikle Avrupa'dan Türkiye'ye Beyoğlu'na, İstanbul'a gelenlerin görmek istedikleri bizim kültürümüzken, artık Suriye'ye Irak'a gittiklerinde gördüklerini yaşadıklarını burada görmelerinden dolayı İstanbul onlar için bir cazibe merkezi olmaktan çıktı. İstiklal caddesinde sadece Arap halkının turistlerini görmeye başladık. Cafelerde hep kafalarında fesli ve Arap giysileriyle bezenmiş bir takım insanlar servis yapmaya çalışıyorlar. Bunların hepsi Beyoğlu'nun marka değerini düşürüyor.Dolayısıyla giderek kendi kültüründen uzaklaşan, yozlaşan ve arabesk oryantal bir kültüre doğru evrildik. Bunda Beyoğlu Belediyesi'nin payı var. Bugüne kadar hiçbir önlem almadılar. Bütün itirazlarımıza rağmen önlem alınmadı.

'İSTANBUL ESKİ RUHUNU KAYBETTİ'
   
Ertuğrul Gülsever açıklalarını şu sözlerle tamamladı:

Yenileşen, yolları yapıldığı söylenen İstiklal caddesi ve Taksim meydanı da İstanbul'un eskiden özlenen ve merak edilen ruhunu kaybetti. Dünyanın başka yerlerindeki bir takım yerlerine benzeyen. yeşilliği olmayan, betonlaşmış, binalarının o geçmişteki İstanbul'un kendi kültürünü yansıtan silüetinden arındırılmış ve farklı bir düzene girmiş bir İstiklal ceddesi var. Temennimiz bir an önce bunun tekrar eski haline kavuşturulması ama geçmiş olsun. Bu saatten sonra onu dönüştürmek tekrar eski haline kavuşturmak mümkün olmayacaktır. Ama en azından bu aklın, zihniyetin sahibi bir Beyoğlu Belediyesi değişebilecek olursa, o zaman sanata, kültüre, edebiyata, geçmişe önem veren yeni bir siyasi anlayış Beyoğlu'na hakim olursa belki bazı şeyleri tamamen değiştirmek mümkün değil ama eskiye biraz daha döndürülebilecek yeni bir kültür anlayışını hakim kılabilecek girişim sağlanabilir. Önce aklın değişmesi gerekir. 

NE OLMUŞTU

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kentteki Arapça tabelalarına yöneltilen eleştirilere şöyle yanıt vermişti.'Zaman zaman müdahalemiz oluyor. Sorun, Arapça tabelanın sunum tarzı, iptidailiği, estetikten uzak oluşu. Işıl ışıl neonlar estetikten uzak. Arapça düşmanlığı değil yoksa derdimiz. Derdimiz kalite ve estetik. Araplar iyi ki var. Bu, Avrupalılar gelmesin anlamında değil tabii. İstanbul'a gelen turistte Araplar ilk sırada. Alışverişte ilk sırada Araplar var. Parayı bırakan da Araplar. Şu gelsin bu gelmesin diyemeyiz.'

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/chpligulseverdenakplibelediyeyearaplasmah108497.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ekrem İmamoğlu taburcu oldu Sadece bir devlet hastanesinde bir yılda 274 çocuk doğum yaptı! Prof. Dr. Azap 'sokağa çıkma yasağı' na ilişkin verileri yorumladı: Mart başından bile daha hareketli Sedat Peker'den yeni video geliyor!