Home
29 Şubat 2024 ( 8 izlenme )
Reklamlar

Devlet, Gazi Ferdi Çatal'dan tazminatı geri istedi!


Kayseri'de 2016 yılında vatani görevini yaparken bombalı saldırı sonucu 19 yaşında bacağını kaybeden ve 'Devlet Övünç Madalyası' verilen Gazi Ferdi Çatal'a 2019'da 58 bin lira tazminat ödendi. Aradan 5 yıl geçtikten sonra "Fazla ödeme yapmışız" denilerek bu paranın 35 bin lirası geri istendi. Çatal'ın avukatı, tepki çeken durumu SÖZCÜ'ye anlattı.


Kayseri Komando Tugay Komutanlığı'nda 2016 yılında vatani görevini yaparken bombalı saldırı sonucu 19 yaşında bacağını kaybeden ve 'Devlet Övünç Madalyası' verilen Gazi Ferdi Çatal'a 2019’da 58 bin lira tazminat ödendi.

Ancak aradan 5 yıl geçtikten sonra "Fazla ödeme yapmışız" denilerek bu paranın 35 bin lirası geri istendi.

AVUKATI SÖZCÜ'YE KONUŞTU 

Çatal’ın avukatı Hüseyin Özbek SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada "Kardeşimiz vatanına bacağını verdi. Bunun bedeli olur mu, fiyat biçilebilir mi? Uğruna canını verecek olan devlet şimdi 'Pardon sana fazla ödeme yapmışız' diyerek parayı geri istiyor, çok onur kırıcı. Danıştay’a itiraz başvurusu yaptık" dedi.

2016 yılında Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı emrinde vatani görevini yaparken bombalı saldırı sonucu sağ bacağını kaybettiğini ve gazisi olduğunu belirten Çatal "Milli Savunma Bakanlığı’ndan aldığım 58 bin TL tazminatın 35 bin TL’sini kamu zararı diyerek yaklaşık 5 yıl sonra geri istiyorlar. Söyleyeceklerim bu kadar" ifadelerini kullandı.

İSTERSEN TAKSİTLE ÖDE!

Çatal’a gönderilen paranın geri istendiğine ilişkin bildirimde MSB bütçesinden 58 bin 495 TL ödeme yapıldığı ve 35 bin 948 TL'nin fazladan ödendiğinin tespit edildiği belirtildi.

"Yapılan fazla ödeme ile 35 bin 948 TL tutarında kamu alacağı oluştuğu tespit edilmiştir" denildi. 35 bin liranın MSB'nin de uygun görmesi halinde, 5 yıl süreyle taksitlendirileceği bildirildi.

MADALYA VERİLDİ

2021 yılında Gazi Ferdi Çatal’a dönemin Kastamonu Valisi Avni Çakır tarafından "Üstün görev anlayışı içinde feragat, fedakârlık, başarı ve yararlılık dolu çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı olmasından dolayı, Madalya ve Nişanlar Kanunu ile ilgili yönetmelik ve Cumhurbaşkanı’nın takdiri ile Devlet Övünç ve Şeref Madalyası" verildiği açıklanmıştı.

"BACAKSIZ YAŞARIM, VATANSIZ YAŞAYAMAM"

Ferdi Çatal, yaşadığı terör saldırısının ardından 2017 yılında yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

Benim bir bacağım vatan için gitti. Arkadaşlarım da canını vatan için verdi. Bu topraklarda terör örgütleri bitene kadar, kanımızın son damlasına kadar savaşacağız. Yıkamazlar bizi öyle kolay kolay. Ben yıkılmadım, ayaktayım... Bir ayağımı vatan için verdim gerekirse canımı da veririm.

Bacağım, kolum, gözüm olmadan yaşayabilirim ama vatanım olmadan yaşayamam. Çağırın, protezimi takar gelirim. Umduğunuzdan daha fazlasını da yapmaya hazırım.

Sözcü

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'den devralınan borç tabelaya sığmadı! CHP'den AKP'nin 1 Nisan videosuna bomba yanıt! 'Şaka olsa 1 Nisan'da yayımlardık' Gizli Şeker nedir? TMSF iki şirketi satışa çıkardı!