Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
30 Eylül 2019 ( 91 izlenme )

Ekonomistlerden YEP için ortak yorum: Palavra


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı. Ekonomistlerden tepki yağdı.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı. Albayrak, "Bu yıl büyüme hedefinin bir miktar uzağında kalacağız" dedi. Bakanın açıklamlarına ekonomistler "palavra", "Merdiven altı" gibi yorumlarda bulundu. 

MURAT MURATOĞLU: BİR KEZ BİLE "BURASI ÇOK ÖNEMLİ" DEMEDİ

Espirili dili ile tanınan Sözcü gazetesi yazarı ekonomist Murat Muratoğlu toplantı sonrasında, "Bakan Berat Albayrak'ı da küstürmeyi başardınız, 
Sunumda bir kez bile "BURASI ÇOK ÖNEMLİ" demedi 
Şevkini kırdınız adamın 
Hadi durmayın kutlayın, bu zafer sizin 
Şimdi mutlu musunuz ha " tweetini paylaştı.

UĞUR GÜRSES: BİZİ DEĞİL KAYINPEDERİNİ İKNA ETMEK İSTİYOR

Ekonomist Uğur Gürses de planın elle tutulur bir yanı olmadığını belirtti. Gürses, "Şuna ikna oluyorum giderek; Bakan Albayrak'ın sunduğu "yalan ekonomik dünya" bizleri değil kayınpederini ikna etmeye dönük...Kısa vadede siyasi olarak iki büyük metropole patladı az değil..." tweetini paylaştı. 

Gürses TCMB Para Politikası Kurulu üyelerinin toplantıyı ön sıralardan izlemesini de sert bir dille eleştirdi. Gürses, "Tarihte ilk galiba; TCMB Para Politikası Kurulu üyeleri siyasi program açıklamasında ön sıralara dizilmişler. Dünyada başka örneği var mı? Sizin ne işiniz var orada? Sonunda da ayakta alkışladılar." tweetini paylaştı.

İBRAHİM KAHVECİ: YEP'TE IMF İZLERİ

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci ise YEP'in yeni vergiler anlamına geleceğini belirtti. Kahveci, "YEP'de IMF izleri... Yeniden vergi; yine vergi..." yorumunu yaptı.

MUSTAFA SÖNMEZ: ZAMLAR, VERGİLER DEVAM EDECEK

Ekonomist Mustafa Sönmez de programı ciddiyetsiz bularak, "Bütçe açığını milli gelirin yüzde 3'üne kadar artıracağını açıklıyor Damat. Zamlar, vergiler, elde kalan kamu varlıklarının haraç mezat satışı doludizgin devam edecek demektir." yorumunu yaptı. 

Sönmez ayrıca Ağaoğlu'nu kurtarma planının da ilan edildiğini belirtti. Sönmez, "Damat'ın YEP'inde, T. Varlık Fonu ile Ağaoğlu'ndan sonra enerji firmalarının ve KOİ yüklenicilerinin kurtarılacağı da açıklanmış oldu. Damat'ın en büyük palavrası 2019'un yüzde 0,5 büyüme ile kapanması ve izleyen yıllarda % 5 üst üste büyüme. Gelin görün ki, %5 büyümeye rağmen işsizlik %12'ye yakın devam ediyor!. İnsan biraz tutarlılık var mı diye bakar yahu:))" diye yazdı.


http://www.krttv.com.tr/ekonomi/ekonomistlerden-yep-icin-ortak-yorum-palavra-h15184.html

Bunlar da İlginizi Çekebilir