Anasayfa1
13 Aralık 2022 ( 9 izlenme )

Erdoğan ‘Gereken yapıldı’ dedi ama 6 yaşındaki çocuğun utanç davasında ihmaller zinciri var


AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarikat içinde sistematik tecavüze uğrayan 6 yaşındaki HKG için tüm ilgili bakanlıkların gerekli tüm çalışmaları yaptığını ileri sürdü. Ancak Devletin kayıtlarındaki belgeler çok sayıda ihmal ve usulsüzlük olduğunu gösteriyor.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarikat yapılanması içinde 6 yaşındaki çocuğa sistematik tecavüz olayında konunun gündeme gelmesinden tam 10 gün sonra ilk kez konuştu.

Bir taraftan, “Geçmişteki ihmaller ve eksikler de soruşturma kapsamında ele alınmış, gereken adımlar atılmıştır” diyerek yanlışları itiraf eden Erdoğan, diğer taraftan ilgili tüm bakanlıklar tarafından gerekli tüm çalışmaların yapıldığını savundu. Erdoğan dünkü kabine toplantısından sonra bu konuda şu ifadeleri kullandı:

  • Şu ana kadar arkadaşlarım gereken gayretleri gösterdiler, gereken çalışmaları, ilgili bakanlarımız yaptılar.
  • İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen soruşturmanın ardından konu yargıya intikal etmiştir. Bu aşamada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız mağdur için avukat temin etmiş, hukuki süreci yakından takip etmeyi sürdürmüştür.
  • İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız, iddiaları tüm boyutlarıyla ve belgeleriyle soruşturarak iddianamesini hazırlamıştır. Davayla ilgili ilk duruşmanın yakında yapılması bekleniyor.
  • Mesele medyada yer alana kadar bakanlıklarımızın, kurumlarımızın tamamı süreci titizlikle takip etmiş, gereken her türlü işlemi bihakkın yerine getirmiştir.
  • Geçmişteki ihmaller ve eksikler de soruşturma kapsamında ele alınmış, gereken adımlar atılmıştır.
  • Vatandaşlarımız müsterih olsun. Her türlü haksızlık, hukuksuzluk, vicdansızlık, ahlaksızlık gibi bu konuyu da her seviyede takip etmeyi ve neticelendirmeyi sürdüreceğiz.

İHMALLER ZİNCİRİ 

Ancak,  olayın ilk olarak yargıya taşındığı 2012 yılından bugüne kadar geçen süreçte devletin kayıtlarına yansıyan ciddi ihmal ve usulsüzlükler var:

1. SAVCI DOĞUM KAYDI İSTEMEDİ
HKG 14 yaşındayken 2012 yılında rahatsızlandı. Doktor durumu hemen anladı. Doktorun ihbarı üzerine açılan soruşturmada HKG’nin yaşını tespit etmek üzere doğum kaydını istemeyen savcı, kemik yaşı raporunu tercih etti. Savcı raporda 21 yaş çıkınca soruşturmayı kapattı.

2. SAHTE KEMİK YAŞI RAPORU SORUŞTURMASI TAMAMLANMADI
Kemik yaşı incelemesine bir başka kadının sokulduğu iddiasına ve 14 yaşındaki bir kızın, raporda açık farkla 21 yaşında çıkmasına rağmen, 2012 yılında ‘resmi belgede sahtecilik” soruşturması yıllar geçmesine rağmen tamamlanmadı. Soruşturma büyük ihtimalle zamanaşımına uğrayacak.

3. ADALET BAKANLIĞI 8 YIL SONRA HSK’YA BAŞVURDU
HGK 2020 yılında yargıya gitti. Adalet Bakanlığı haberdar oldu. Ancak bakanlık haber yayımlandıktan sonra Hakimler ve Savcılar Kurulu’na başvurarak savcının durumunun araştırılmasını istedi.

4. DAVA 2 YIL BEKLETİLDİ
HGK, şikayet dilekçesini 30 Kasım 2020’de Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdi. Ancak dava 2 yıl sonra 30 Ekim 2022’de açıldı.

5. ŞEYHİN İFADESİ ALINMADI
İddianamede iddiaların odağındaki baba Yusuf Ziya Gümüşel’in ifadesi yer almadı.

6. 67 YIL HAPSİ İSTENİYOR AMA TUTUKLAMA YOK
22 yıl 6’şar aydan 67 yıl 10 aya kadar hapsi istenen şüphelilerden hiçbiri tutuklanmadı, tek bir gün gözaltına alınmadı.

7. YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI YOK
Sanatçılara, gazetecilere çok daha düşük cezalar öngörülen davalarda dahi tutuklama ve yurtdışına çıkış yasağı kararı verilirken, 67 yıl hapisle yargılanan sanığa yurtdışına çıkış yasağı dahi konulmadı.

8. SEGBİS’LE KATILACAKLAR
Sanıklar tutuksuz da olsalar, davaların ilk duruşmasına katılmak zorunda ancak savunmaları yüz yüze değil uzaktan SEGBİS’le alınacak.

9. HİRANUR DENETLENMEDİ
6 yaşındaki bir kız çocuğunun sistematik tecavüzüyle ilgili bir iddia ortadayken, yüzlerce çocuğun “eğitim” aldığı, iddiaların odağındaki Hiranur Vakfı’nda hiçbir denetim yapılmadı.

10. HGK OKULA GÖNDERİLMEDİ
6 yaşında evlendirilen HGK bir gün dahi okula gitmedi. 12 yıl zorunlu eğitime rağmen neden işlem yapılmadı.

11. HGK’NIN KARDEŞLERİ 
Eşi, babası ve annesinden şikayetçi olan HKG’nin, devlet koruması altına alınmasına rağmen, kardeşleriyle ilgili hiçbir işlem yapılmadı.

12. KÜLLİYEDE DÜĞÜN
Hiranur Vakfı Külliyesi’nde 13 yaşında nişan, 14 yaşında düğün yapıldı. Devletin hiçbir kurumu ve kolluk kuvveti müdahale etmedi.

13. 17 YAŞINDA NASIL DOĞUM YAPTI
HKG çocuk yaşta doğum yaptı ancak devletin hiçbir kurumu bunu tespit edip soruşturma açmadı.

14. AİLE BAKANLIĞI 2 YIL MÜDAHİL OLMADI
HKG, 2020’de konuyu yargıya taşıyınca devlet korumasına alındı ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, haber yayımlandıktan sonra davaya müdahil oldu.

Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir