Erdoğan'ın, Montrö tartışmasının fitilini ateşleyen sözleri ortaya çıktı!

37 izlenme 06 Nisan 2021
Reklamlar

Türkiye gündemine oturan Montrö tartışmasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın gelecekte yaptığı konuşmasıyla başladığı ortaya çıktı.


Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö Sözleşmesi'nin kararnameyle kaldırılabileceğine yönelik sözlerinin yarattığı siyasal iklimin fitilinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 23 Aralık 2019'da Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni'nde ateşlendiği ortaya çıktı. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; törende konuşan Erdoğan Kanal İstanbul ile Montrö Sözleşmesi'ni bağdaştırdı. .

Tartışma, Erdoğan'ın, "Ya bir boğazımız var İstanbul Boğazı... Siz Independenta olayını unutuyor musunuz? Orada o tanker yanarken 7 ay, 8 ay yanarken hiç sordunuz mu ya acaba neden böyle oldu? Ve zaman zaman yalılara bindiren kuru yük gemileri, tankerler bunları görmüyor musunuz? Ve hepsinden öte Montrö Antlaşması Türkiye'ye ne kazandırmıştır, ne kaybettirmiştir? Acaba bunu hiç düşündünüz mü? İnanın bunların böyle bir derdi yok. Fakat şimdi Kanal İstanbul'la, işte biz bunu onlara anlatacağız, göstereceğiz ve bunu görecekler" sözleriyle başladı.

Montrö Sözleşmesi'nin Kanal İstanbul ile bağdaştırılarak başlatılan tartışma o süreçte yankı bulmadı.

TBMM Başkanı Şentop'un, "Cumhurbaşkanı isterse Montrö'den çekilebilir" yönündeki açıklamasıyla tartışma bir kez daha gündeme oturdu.

TSK içerisindeki sarıklı generalin görüntülerinin yayımlanması, Montrö Sözleşmesi'nin hedef alınması ve TSK'deki bazı mensupların söylemlerinin değişmesinin ardından tartışmalar sürerken 104 emekli amiral, buna yönelik hassasiyetlerini belirten bir bildiri yayımladı.

İktidar kanadından 'darbe iması' olarak yorumlanan bildiri, emekli amiraller hakkında soruşturma açılmasına, gözaltına alınmasına ve son olarak yandaş gazetelerde yakınlarını isimleri liste şeklinde paylaşılarak hedef gösterilmesine kadar ilerledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Devleti CEO'lar yönetecek! Süper maaşlı bürokratlar geliyor İsmail Saymaz, CHP'ye dil uzatan yandaş yazarı sözleriyle yerin dibine soktu! Gericiden, Milli Piyango sırasındakilere karşı tepki çeken sözler! ‘Bu kuyruktan çıkalım, Allah’ımızı sevindirelim’ Metro projelerini iptal etmenin halka bedeli: Tam 1 milyar 300 milyon lira!