Anasayfa
24 Ekim 2019 ( 91 izlenme )
Reklamlar

Eskişehir’de paralarını isteyen işçilerin yürüyüşüne müdahale: 30 gözaltı!


Eskişehir'de, maaşlarını alamadıkları için AVM önünde açlık grevi başlatan işçilere polis, biber gazıyla müdahale etti. 30 işçi, çıkan arbede sonrası gözaltına alındı.
Kentte aynı şirkete ait 3 fabrikadan 4 aydır maaşlarını alamadıklarını öne süren, Birleşik Metalİş Sendikası üyesi bir grup işçi, önceki gün kent merkezindeki alışveriş merkezinin önünde çadır kurarak, açlık grevine başladı.

ANKARA’YA YÜRÜMEK İSTEDİLER

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri de AVM önünde güvenlik önlemi aldı. Polis, megafonla yürüyüşün yasal olmadığını ve dağılmazlarsa müdahale edileceğini duyurdu. Eylemi sürdüren işçilere çevik kuvvet ekipleri, biber gazıyla müdahale etti.

Bu sırada, işçiler arasında bulunan Birleşik Metalİş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, gazdan etkilenerek, hastaneye kaldırıldı.

Gruptan bazıları da üzerlerindeki ‘Metalİş Sendikası’ yazılı yelekleri çıkararak, alanı terk etti. Kalanlar ise polise direndi.

Bunun üzerine çıkan arbedede 30 işçi, gözaltına alındı.


Sağlık kontrolünden geçirilen işçiler, ifadelerinin alınması için Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

CHP’DEN MECLİS’TE TOPLANTI

CHP Eskişehir milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, eylemde gözaltına alınan Birleşik Metal İş Sendikası işçilerine yönelik basın toplantısı düzenledi. Çakırözer, çalışmaya devam edebilmek için fabrikalarına kredi verilmesi talebinde bulunmak üzere Ankara’ya yürümek isterken polis müdahalesiyle karşılaştıklarını söyledi.

Çakırözer, şöyle devam etti:

“Hakkını aramak isteyen emekçilere polisler gazla ve copla müdahale ediyorlar. Eskişehir Emniyet Müdürü ile görüştük, bir an önce gözaltına son verilmesi gerektiğini aktardık. Bu işçilerin hakkını aramak için Ankara’ya gelip kurumlara başvurmasından daha doğal bir şey olamaz. 10 yılda TMSF’ye devredildikten sonra batma noktasına gelen bu fabrikalardaki insanlar, işine aşına sahip çıkmaya çalışıyorlar. İktidar kanadından bir kişi dinlemedi işcileri.”

Süllü de işçilerin haklarını aramak için Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmeyi planladıklarını bildirerek, bu sırada polisin sıktığı gazdan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve bazı sendika yetkililerinin etkilendiğini ve hastaneye kaldırıldıklarını söyledi.(DHAAA)

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/eskisehirdeizinsizyuruyusepolismudahalesi30gozalti5408795/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan onayladı: 22 dönümlük yeşil alan imara açıldı! İstanbul’da ‘hasta’ sayıları yüzde 87 arttı! Cami yapmak isteyen CHP'li belediyeye AKP engeli! Muharrem İnce'den Tayyip Erdoğan'a muhteşem gemi göndermesi !