Anasayfa1
14 Ekim 2020 ( 54 izlenme )

Gerçek işsizlik oranı ne? Rakamları bir bir açıkladı


Türkiye İstatistik Kurumu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan Temmuz dönemi işgücü istatistiklerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı Temmuz döneminde 0,5 azalarak yüzde 13,4; istihdam oranı ise 2,9 puan düşerek yüzde 43,5 olarak kaydedildi.Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin azalarak 4 milyon 227 bin olarak kaydedildi. İşsizlik oranı 0,5 puanlık azalma ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti.

DEVA'DAN AÇIKLAMA...

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı ise yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK'in açıkladığı işsizlik verilerinin gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu belirtti.

Çanakcı, "TÜİK yüzde 13,4 dese de, gerçek işsizlik oranı yüzde 31’dir" diye belirtti.

İbrahim Çanakcı'nın açıklaması şu şekilde:

"TÜİK tarafından açıklanan 2020 yılı Temmuz ayı işsizlik verileri, ülkemizdeki gerçek işsiz ve atıl işgücü sayısının ulaştığı boyutları yansıtmaktan çok uzaktır. Temmuz dönemi itibariyle çalışmaya hazır durumda olmasına rağmen iş aramaktan vazgeçen 4 milyon 201 bin kişi, TÜİK tarafından yayımlanan göstergelerde işsiz olarak sayılmamaktadır.

Bu kişileri ve mevsimlik işçileri mevcut işsiz sayısına ekleyerek hesaplanan geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 518 bin kişi, “Geniş Tanımlı İşsizlik Oranı” ise yüzde 23,8’dir.

Üstelik istihdam içinde gözüken ancak işbaşında olmayanlar eklendiğinde ülkemizdeki geniş işsiz ve atıl işgücü sayısı 11 milyon 92 bin kişiye, oranı ise yüzde 31,0’e ulaşmaktadır. Diğer bir ifadeyle, her üç kişiden biri işsiz ya da atıl durumdadır.

GENÇ İŞSİZLİĞİ ARTIYOR

Ayrıca genç nüfus istihdam oranı düşmekte, mevsimsel etkilerden arındırılmış genç işsizlik oranı hala çok yüksek seviyede seyretmeye devam etmektedir.

1524 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 25,9 olmuştur.

Gençlerde istihdam oranı 4,5 puan azalarak yüzde 30,4’e gerilemiştir.

Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,4 puanlık artışla yüzde 29,8 seviyesinde gerçekleşmiştir.

SALGINA YÖNELİK EKONOMİK ÖNLEMLER İŞSİZ DOSTU DEĞİ

İşini kaybedenlerin önemli bir bölümü işsizlik sigortası imkanlarından yararlanamayan ve geçimlerini sürdürmek için başka bir gelir ve güvenceye sahip olmayan çalışanlardan oluşmaktadır. Koronavirüs salgınına yönelik açıklanan paketlerde bu kesime yönelik somut ve yeterli hiçbir destek mekanizması geliştirilmemiştir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, SEFALET ÜCRETİDİR

İşten çıkarmalar yasaklanmış böylece kayıtlı çalışanlar işlerini koruyabilmiştir. Ancak bu çalışanlar normal dönemde elde ettikleri gelirin çok altında bir gelirle yaşamak zorunda kalmıştır. Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlara NisanTemmuz döneminde ortalama olarak kişi başına aylık 1.547 lira, ücretsiz izne ayrılanlara ise net 1.168 lira ödeme yapılmıştır.

Asgari ücretin 2.324 lira, Türkİş tarafından açıklanan açlık sınırının 2.448, yoksulluk sınırının ise 7.973 lira olduğu bir ortamda bu tutarların insanlık onuruna yakışmayan sefalet ücreti denilebilecek düzeyde olduğu açıktır."


http://www.krttv.com.tr/ekonomi/rakamlaribirbiracikladih50050.html

Bunlar da İlginizi Çekebilir