Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
02 Mayıs 2019 ( 80 izlenme )
Reklamlar

İstanbul seçimi ile ilgili flaş gelişme! Savcılık harekete geçti!


İstanbul’da Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de seçimlerde usulsüzlük iddiası

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy ilçelerinde, 31 Mart Yerel Seçimlerinde sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı.100'ün üzerinde isim ifadeye çağırıldı. İfadeye çağrılanlar arasında Maltepe İlçe Seçim Kurulu Müdürü Emel Kaplan'ın da olduğu öğrenildi.Alınan bilgiye göre, yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, suç duyurularının bir kısmını AK Parti ve MHP, bir kısmını da sandık sayımlarında suç şüphesi olacak durumlar bulunduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları yaptı.

SANDIKLARDA ÇALIŞANLARIN KİMLİK BİLGİLERİ İSTENDİ

Bu suç duyuruları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu iddiaları araştırmak amacıyla 32 ayrı soruşturma açtı. Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi.

100’ÜN ÜZERİNDE İSİM İFADEYE ÇAĞIRILDI

Bilgilerin ulaşmasının ardından savcılık, bu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile sandık sayım sonuçlarının veri girişini yapan görevlilerden oluşan 100’ün üzerinde kişiyi “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırdı. İfadeye çağrılanlar arasında Maltepe İlçe Seçim Kurulu Müdürü Emel Kaplan’ın da olduğu öğrenildi.

“Görevi kötüye kullanma” ve “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un” ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, bu şüphelilerden 10’unun ifadesine başvuruldu. Savcılığın ifade alma işlemi sırasında şüphelilere “daha önce bir seçimde görev alıp almadığı”, “seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği”, “sandık sayımının nasıl yapıldığı”, “tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı” şeklinde sorular yönelttiği öğrenildi.

SANDIK BAŞKANI VE ÜYESİ OLMA ŞARTLARI ARAŞTIRILACAK

Öte yandan, Maltepe İlçe Seçim Kurulunca ilçede görevlendirilen sandık başkanı ve üyeleriyle ilgili bir gazete haberine ilişkin de resen soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, bu kişilerin sandık başkanı ve üyesi olma şartları taşıyıp taşımadığının araştırıldığı belirtildi.

(AA-DHA)

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/son-dakika-istanbulda-3-ilcede-sandik-sorusturmasi-4647090/?fbclid=IwAR1F_A3TjPmBz47H7C1qC89zRFoCF5Xwk9Q7WIc0yytNX6HnFts9G23AAfg

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kendisini çok 'aydın' ve 'demokrat' zanneden bir AKP'li ayranı fazla kaçırırsa ! CHP'li belediye başkanı dediğini yaptı! İşte belediyenin bir aylık tasarruf ettiği miktar! Muharrem İnce iktidarı bombaladı, AKP'lilerin Şehitlerle ilgili sözlerini tek tek hatırlattı ! Üniversite sıralamaları açıklandı… Türkiye Arabistan’ın da gerisinde!