Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
27 Ekim 2017 ( 81 izlenme )

Halkımız Cumhuriyet’in ışığıyla aydınlansın istedik

Bakırköy 10. Yıl Cumhuriyet Müzesi yarın açılacak. Girişte Cumhuriyet Bayramı’nın 10. yılında ilçede kurulan tak yer alacak. CHP’li Kerimoğlu, “Müzeye girerken o takın altından geçen herkes Cumhuriyetimizin ışığıyla aydınlanacak” dedi

Bakırköy Belediyesi 10. Yıl Cumhuriyet Müzesi, 28 Ekim Cumartesi günü kapılarını açıyor. Cumhuriyet Bayramı'nın 94. yıl kutlamasının yapılacağı 29 Ekim Pazar günü ise fener alayından önce saat 16.00'da Bakırköy Cumhuriyet Meydanı'nda Haluk Levent konser verecek. Bakırköy Belediye Başkanı CHP'li Bülent Kerimoğlu'yla Cumhuriyet Bayramı'nı ve Bakırköy'ü konuştuk. İşte Kerimoğlu'nun anlattıkları:

150 FOTOĞRAF VAR

■ Cumhuriyet değerlerinin bu kadar çok yıpratıldığı bir dönemde istedik ki 10. Yıl Cumhuriyet Müzesi'yle Cumhuriyet'i yeniden yaşatalım. Tüm vatandaşlarımız 10. yıl Cumhuriyet kutlamalarına ait fotoğraflarını bizimle paylaştılar. Tarihçi yazar İlhan Gülek'in bu konuda büyük çabaları oldu. Tam 150 çok özel fotoğraf topladık.

BİR ARŞİV MÜZE…

■ 10. Yıl Cumhuriyet Müzesi'ni 28 Ekim Cumartesi günü Yeşilköy'deki Bakırköy Belediyesi Sanat Evi'nde açıyoruz. Müthiş bir arşiv müzesidir. 29 Ekim 1933'teki zafer takını müzenin kapısına kurduk. Müzeye girerken o takın altından geçenler Cumhuriyetimizin ışığıyla aydınlanacak.

■ Geçtiğimiz günlerde Atatürk'ün 1927'de yazdığı Söylev'in 90. yıldönümünü kutladık. Atatürk, 90 yıl önce Meclis'te Söylev'i okurken ülkemizin geleceğe yönelik hedeflerini de ortaya koyuyordu. Bu nedenle Söylev çok önemlidir.

■ Atatürk gibi muhteşem bir rehberimiz var. Atatürk, tarihin gördüğü en büyük devrimcidir. Büyük Önder, çıkış yolunu bulmak için halkına gittiğini anlatıyor. Bugün bizim de yapmamız gereken budur. Yüzümüzü Atatürk'e dönersek, inanın hiçbir sorunumuz kalmayacaktır.

İLK ADIM SAMSUN’DA

■ Atatürk büyük mücadeledeki ilk adımını 1919'da Samsun'a çıkarak atarken, 2017'de de ‘Hak, hukuk, adalet' diyen CHP, Ankara'dan İstanbul'a yürüdü. Adalet arayan toplumun her kesimi o yürüyüşe katıldı. Bugünkü mücadelemizin ilk adımı da budur.

■ Toplumda genel bir depresyon hali var. Kişileri tedavi edersiniz ama toplum depresyonunu tedavi etmek çok zordur. Türkiye çok ağır bir depresyon geçiriyor. Bunun bir göstergesi de kadınlarımıza uygulanan şiddettir. Şiddet gören kadınlarımız için Bakırköy'de Özgecan Danışma ve Dayanışma Evi açtık. Başvuranların yüzde 95'i civar ilçelerden oluyor.

Bayramı Haluk Levent konseriyle kutlayacağız

■ Cumhuriyet Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı'nda Haluk Levent konseriyle kutlayacağız. Ardından fener alayımız başlayacak.

■ Haluk Levent'in İzmir Marşı'yla yakaladığı başarıda az da olsa bizim de katkılarımız vardır. Kimse klibi çekmesi için Haluk Levent'e mekan vermezken biz Leyla Gencer Opera Salonu'nu onun hizmetine sunduk. Kendisi teşekkür ziyaretine geldiğinde 29 Ekim günü ücret almadan Bakırköy'de halk konseri vereceğini söyledi.

BİRLİKTELİK MESAJI

■ Sosyal medyada “Haluk Levent, Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdiği için Bakırköy konseri iptal edilecek' diyenler var…Bu mesajları ciddiye almayın. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, sanatçıların eleştirilerine büyük bir hoşgörüyle sonuna kadar sahip çıkan bir liderdir. Bizi başka partilerle ve liderlerle karıştırmayın.

■ Sanatçıların özgür düşüncelerine herkes saygı göstermelidir. 29 Ekim Pazar günü saat 16.00'da Haluk Levent konseri için herkesi Bakırköy'e bekliyoruz. Gelin, hep birlikte İzmir Marşı'nı söyleyelim. Hangi partiden olursanız olun, birlikte Cumhuriyet Bayramımızı kutlayalım.

■ Şimdi hedefimizde bir başka müze var. Yakında Bakırköy'e dördüncü müzeyi, Mizah Müzesi'ni açacağız. İnsanımızın gülmeye ihtiyacı var. 6 ay sonra da bu müzemizi açmayı planlıyoruz. Yerli yabancı ünlü çizerlerin karikatürleri yer alacak bu müzede.


http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/halkimiz-cumhuriyetin-isigiyla-aydinlansin-istedik-2065265/

Bunlar da İlginizi Çekebilir