Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
06 Ocak 2021 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Halkın parası 'ek maliyet' diye yandaşa aktarıldı!


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP Hükümetinin Yap İşlet Devret (YİD) modeliyle vatandaşın parasını yandaşa aktardığı bir gerçekle daha karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Ahmet Akın, “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamındaki Kurtköy-Akyazı Kesimi projesi ile Kınalı-Odayeri Kesimi projesinde, iktidara yakınlığıyla bilinen firmalara "ek maliyet artışlarıyla" toplamda 2 milyar 186 milyon 895 bin 114 dolar aktarılmış” dedi.Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Ek maliyet artışı” denilerek öngörülememiş ya da öngörülmek istenmemiş maliyetler için yandaş firmalara halkın parasıyla fazladan ödeme yapıldığını söyledi. Hazine'nin resmi raporlarına yansıyan verilerine göre Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamındaki Kurtköy-Akyazı Kesimi projesi ile Kınalı-Odayeri Kesimi projesinde, iktidara yakınlığıyla bilinen firmalara "ek maliyet artışlarıyla" toplamda 2 milyar 186 milyon 895 bin 114 dolar aktarıldığına dikkat çeken Ahmet Akın, “Yani bugünkü kura göre vatandaşın 16 milyar lirası yandaş iki firmaya aktarılmış. Bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi gerekirken kimse elini taşın altına koymuyor. Çünkü alan da veren de bu duruma razı!” diye konuştu.

Türkiye'nin en maliyetli otoyol projesi olma özelliği taşıyan Kuzey Marmara Otoyolu Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projesi olduğunu hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yüzde 20'nin üzerindeki maliyet artışlarına onayı Cumhurbaşkanlığı verdiği vurguladı. 

“Kurtköy-Akyazı Kesimi projesinde yüzde 65,5; Kınalı-Odayeri Kesimi projesinde de yüzde 55,3 oranında ek maliyet artışı gerçekleşmiştir” diyen şöyle devam etti:

“Yani onay, Cumhurbaşkanlığı tarafından verilmiştir. Üstelik, Cumhurbaşkanlığı onayıyla firmalara ödenecek paralar için kamuoyuna herhangi bir duyuru da yapılmamıştır. Yine şeffaflık unutulmuş, unutturulmuş yok sayılmıştır. Yap İşlet Devret modeli, Kamu Özel İşbirliği modeli ne yazık ki AKP hükümetleri döneminde halkın parasını yandaşlara aktarmanın bir yöntemi haline dönüştürülmüştür.  Bu yönetim anlayışı halkımızı daha çok fakirleştirmekte ülke kaynaklarını da eşit, adil ve hakça dağıtılmasına engel olmaktadır.”


http://www.krttv.com.tr/gundem/halkin-parasi-ek-maliyet-diye-yandasa-aktarildi-h60001.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tasarruf için, AKP’li başkan AKP’li başkanın lüks cipini satıyor! 'Maaşım yok, emekli değilim, kirada oturuyorum, bugün buluyorum yarın bulamıyorum' Peki oyunuz kime 'AKP'ye !' AKP'li belediyeler camilerden sonra okulları da satmaya başladı! Milletvekilinin bürokrat kardeşine ‘taciz’ gözaltısı! ‘Peçeni açar mısın’ demiş