Home
21 Temmuz 2022 ( 17 izlenme )
Reklamlar

Herkes Merkez Bankası'ndan beklerken faiz artırımı Maliye'den geldi, Ozan Bingöl böyle tepki gösterdi: "Bu faiz değil mi?"


İktidarın tartışmalı faiz kararlarına ilişkin dikkat çeken ifadeler kullanan vergi uzmanı Ozan Bingöl, AKP'nin düşük faiz ısrarını anımsatarak "Unutmamak gerekir ki; faiz ise bu da faizdir!" dedi.

Ekonomistlerin tüm eleştirilerine rağmen "Faiz sebep enflasyon neticedir" söyleminden geri adım atmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz kararlarındaki ısrarını sürdürürken, Merkez Bankası bugünkü kararında da politika faizini 14'te sabit bıraktığını duyurdu. Ancak Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre devletin alacaklarına uyguladığı gecikme faizi 1,6'dan 2,5'e çıkarıldı. Böylece yıllık kümülatif faiz oranı yüzde 34,5’e çıktı. Aylık faiz bise yüzde 56,25 oranında yükseldi. İktidarın ekonomi politikalarına ilişkin tartışmalar devam ederken vergi uzmanı Ozan Bingöl dikkat çeken bir mesaj yayımladı.

Bingöl Twitter'dan yaptığı paylaşında şu ifadeleri kullandı:

"Borcunu vadesinde ödeyemeyen vatandaşa devletin uyguladığı gecikme zammı aylık %1,6, yıllık %19,2 idi. Bugünkü resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile bu oran aylık %2,5’e, yıllık %30’a yükseltildi. Unutmamak gerekir ki; faiz ise bu da faizdir!"


Yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Depremzede ikinci şoku Antalya'da yaşadı: 3 kişi tarafından gasp edildi! Eski Devlet Başkanı’na yolsuzluktan 15 yıl hapis Eğitim Sen duyurdu ''Öğretmenlere Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dayatması'' Türkiye'de işsizlik aralık ayında yüzde 8,8 oldu