Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
29 Temmuz 2018 ( 1194 izlenme )
Reklamlar

İddialar doğruysa durum çok vahim! “Atıkları Türkiye’ye gönderiyorduk ve…”

İtalya'da önceki gün yapılan bir baskın korkunç gerçekleri ortaya çıkardı. İtalya'nın Milano kenti ve çevresinde yapılan operasyonda zararlı atıkları yasa dışı şekilde işleyerek aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelere sattıkları iddia edilen kişiler gözaltına alındı. Bu şahıslar, sahte PVC gibi maddelerin Türkiye gibi ülkelere satıldığını ve bunlarla çocuk ayakkabıları imal edildiğini anlattı.

İddialar doğruysa durum çok vahim… “Atıkları Türkiye’ye gönderiyorduk ve…”

İtalya’nın Milano kenti ve çevresinde yapılan bir operasyonda, zararlı atıkları yasa dışı şekilde işleyerek aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere sattıkları iddia edilen dokuz kişi gözaltına alındı. Bu atıklardan elde edilen hammaddenin cocuk ayakkabısı yapımında da kullanıldığı ve sağlığa zaralı olabileceği iddia ediliyor. İtalyan basınında yer alan haberlere göre Milano’da atık toplayan bazı şirketler, bu atıkları yasal yollardan işlemek ya da imha etmek yerine yasa dışı bir şekilde depolayıp işleyerek sahte PVC ve benzeri hammadde üretiyordu.

Aralarında duvar kağıdı gibi özel işleme tabi tutulması gereken, aksi halde sağlığa zararlı olabilecek maddelerin de yer aldığı atıklar yasa dışı ve kontrolsüz bir biçimde işlenerek satılıyordu. Haberlere göre bu atıklardan elde edilen “sahte PVC” gibi hammaddeler, normal piyasa fiyatının üçte biri kadar ucuza satılıyor ve aralarında Türkiye, Meksika, Kanada ve Fas’ın da yer aldığı ülkelere gönderiliyordu.

Atıklardan elde edilen bu hammaddeler plastik sanayiinde, çocuk ayakkabısı tabanı, lastik çizme gibi çok sayıda ürünün yapımında kullanılıyordu. İtalyan basını yasa dışı ve kontrolsüz şekilde işlenen atıklardan elde edilen bu ürünlerin sağlığa zararlı olabileceğini yazdı. ‘Atık çetesinin’ faaliyetleri ilk olarak 2016 yılında Pavia kentinde bir depoda yapılan incelemelerde kural dışı işlemlerin belirlenmesiyle ortaya çıktı.

Açılan soruşturmanın sonunda da bu hafta içinde bir operayon yapılarak dokuz kişi gözaltına alındı. Yasa dışı atık ticareti yaptıkları iddiasıyla 12 kişi hakkında daha soruşturma yürütulüyor. ‘Çetenin’ bu yolla 2 milyon Euro’nun üzerinde gelir elde ettiği belirtiliyor

https://www.sozcu.com.tr/2018/dunya/iddialar-dogruysa-durum-cok-vahim-atiklari-turkiyeye-gonderiyorduk-ve-2546896/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İnce’den LGS görüntüleri için sert sözler: Gönlünüz razı oldu mu? İmam hatip okuyanlar pişman! Bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Bayram ikramiyesi tarihi belli oldu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş koronavirüsün kaynağını buldu! "Allah’ın insanlığa gönderdiği musibet"