Anasayfa1
19 Ocak 2021 ( 46 izlenme )
Reklamlar

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın attan düştüğü park hakkında flaş karar!


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı sırasında, attan düşmesiyle gündem olan Bayrampaşa Şehir Parkı krize yol açtı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 6 Ekim 2020 tarihinde verdiği olur ile parkın AKP'li Bayrampaşa Belediyesi’ne “İkinci bir emre kadar” verilen kullanım hakkı iptal edildi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı sırasında, attan düşmesiyle gündem olan Bayrampaşa Şehir Parkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile AKP’li Bayrampaşa Belediyesi arasında krize yol açtı. 

1989 belediye seçimlerinden 10 gün önce, kamu hizmetine sunulmak üzere Eyüp Belediyesi’nden İBB adına satın aldığı, 468 bin metrekarelik arazi, 32 yıl sonra bir krize neden oldu. İBB tarafından yaptırılan “Bayrampaşa Şehir Parkı”,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle, 30 Temmuz 2003 tarihinde açılmıştı. Başbakan Erdoğan’ın tören sırasında bindiği attan düşmesiyle Türkiye gündemine çıkan park, elde edilecek gelirin yüzde 50’si İBB’ye ödenmek üzere 2004 yılında Bayrampaşa Belediyesi’ne tahsis edilmişti. Tahsis, İBB “Başkanlık Oluru” ile ve “ikinci bir emre kadar” şeklinde yapılmıştı.  

İMAMOĞLU TAHSİSİ KALDIRDI

1 Ocak 2016 ile 31 Ekim 2019 tarihleri arasında İBB’ye ödeme yapmadığı, söz konusu dönem arasında, faiz hariç İBB’ye 4 milyon 57 bin 547 TL borcu biriktiği 18 Aralık 2019 tarihinde Bayrampaşa Belediyesi’ne ihtar edildi. İhtara rağmen Bayrampaşa Belediyesi ödeme yapmadı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 6 Ekim 2020 tarihinde verdiği olur ile parkın Bayrampaşa Belediyesi’ne “İkinci bir emre kadar” verilen kullanım hakkı iptal edildi.

AKP MECLİS ÇOĞUNLUĞUNU KULLANDI

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ve bir grup AKP’li meclis üyesi, İBB Meclisi’nin 11 Ocak 2021 tarihli toplantısında bir önerge teklif vererek, parkın yeniden Bayrampaşa Belediyesi’ne tahsis edilmesini istedi.

Hukuk Komisyonu’na havale edilen teklif, 14 Ocak 2021 tarihli İBB Meclis toplantısında ele alındı. Mecliste çoğunluğu elinde bulundan AKP grubu, gelirin yüzde 50’si İBB’ye ödenmek üzere parkı yeniden 15 yıllığına Bayrampaşa Belediyesi’ne tahsis edildiğine ilişkin karar aldı. CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri teklife ret oyu verdi.

MECLİS TARTIŞMALARI

Bayrampaşa Şehir Parkı ile ilgili İBB Meclisi’nde yapılan görüşmede CHP’li Hukuk Komisyonu üyesi Melendiz Dalyan İzgi, şunları söyledi:

“İBB’nin mülkiyetindeki yerlerin, ‘biz çoğunluğumuzu kullanırız, biz bunları alırız. Buralarda da istediğimizi yaparız’ anlayışıyla değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz. Burası 2004 yılında ‘Başkanlık Oluru’ ile o dönemki belediye başkanımız tarafından ilçe belediyesine tahsis edilmiş. Bu tahsisin hukuka uygunluğunu tartışabiliriz, çünkü burası imar planlarında bölge parkı olarak görünen bir yerdir. Bölge parklarını büyükşehir belediyesi işletir, işlettirir.

İkincisi, şayet biz bu konuya hukuka uygun dersek, işlemin kaldırılması yönünde yapılan idari işlem de hukuka uygundur. Çünkü idari işlem nasıl ki ‘Başkanlık Oluruyla’ kurulmuşsa aynı şekilde ‘Başkanlık oluruyla’ da kaldırabilir. Tahsisin kaldırılmasında hukuka aykırı bir durum yok.

Şimdi niyete bakmamız lazım. Niyet gerçekten burayı hizmete mi, sunmak yoksa İBB’nin hizmet etmesine engel olmak mı?”

"YASA DEĞİŞTİ"

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner konuşmasına, CHP’li İzgi’ye atfen “Bizim 16 yıldır orada yaptığımız çalışmayı bilmiyor hanımefendi” diyerek başladı.

Aydıner daha sonra şunları söyledi:

“Biz burada bir hukuksuzluğu ortadan kaldırıyoruz. Büyükşehir belediye başkanı yetkilerinden birini veya bir kaçını yasa gereği ilçe belediyesine devredebilir. Biz bu hükümle zaten burayı alabiliyorduk. Ama yasa değişti. Yeni yasa da bildiğiniz gibi buraların devri yetkisi meclise bırakıldı. Burada bulunan işleticinin 7.5 yıl daha işletme hakkı bulunuyor. Bizim şimdiye kadar İBB ile ilişkilerimiz iyi bir şekilde yürüyordu. Otururuz, konuşuruz ve birlikte sorunları çözeriz. Evrakları mal kaçırır gibi önümüze sunmak bizi üzmüştür.”

"DOĞRU BİR YÖNTEM DEĞİL"

Konuyla ilgili olarak söz alan CHP Grup sözcüsü Tarık Balyalı ise, “Bayrampaşa belediyesi ile karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok. Bunu doğru bir yöntem olarak görmüyoruz” dedi.

Balyalı şunları söyledi:

“Keşke başkanımızın haberi olsaydı, grup başkanvekilimizle görüşülseydi. Benim de bu konudan meclise gelince haberim oldu. Bir yanlış varsa düzeltmek bizim görevimiz ama bu, bu saatten sonra önümüze geldikten sonra olmaz.”

Belediye meclis kararları yasa gereği, belediye başkanının onayından sonra yürürlüğe giriyor. Başkan İmamoğlu kararı veto edip, bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderme hakkı bulunuyor. Meclis kararında ısrar ederse, karar kesinleşmiş sayılıyor. Ancak bu durumda İBB’nin kararı yargıya taşıma yetkisi bulunuyor.


http://www.krttv.com.tr/gundem/imamoglundanerdoganinattandustuguparkhakkindah61547.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dolarını bozdurana vinç bedava! İYİ Partili Türkkan’dan çarpıcı iddia! Murat Ağırel ortaya çıkardı: Sağlık hizmetlerinden yararlanan turistler 131 milyon 378 bin TL'yi ödemeden gitmişler! AKP'yi karıştıran skandal!