1153 izlenme 25 Ekim 2019

Barış Pınarı Harekatı'nın ardından başta Filistin ve kralları için Türkiye'de 3 gün yas ilan edilen Suudi Arabistan olmak üzere 22 islam ülkesi Arap Birliği çatısı altında toplanarak Türkiye'yi kınamışlardı. İzmitli iş adamı Mehmet Avcı, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hakkında 'Yeryüzünde halife olmanın sorumluluğunu taşımaktayız' açıklamaları nedeniyle 'devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak' suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Avcı, Türkiye Cumhuriyeti'nde paralel bir makam olamaz, hilafet ve halifelik 1924 yılında kaldırılmış ve Anayasa'da 13 madde ile düzenlenmiştir.. dedi..

Kocaeli Koz Gazetesi'nin haberine göre; İzmitli işadamı ve Vatan Severler Hareketi Dernek Başkanı Mehmet Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Avcı suç duyurusunda, Erdoğan’ın bir konuşmasında, “Yeryüzünde halife olmanın sorumluluğunu taşımaktayız” sözleri nedeniyle, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Emine Erdoğan hakkında suç duyurusu
Emine Erdoğan hakkında suç duyurusu

"HİLAFET VE HALİFELİK MAKAMI YOKTUR"

Konuyla ilgili açıklama yapan Avcı, “Türkiye Cumhuriyetinde 3 Mart 1924 itibariyle Hilafet ve Halifelik makamı yoktur. Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile bu makam kaldırılmıştır. Ayrıyetten 13 madde ile düzenleme yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 2. Maddesi Laiklik ilkesidir ve burası Hukuk devletidir. 

Sayın Recep Tayyip Erdoğanın eşi Emine Erdoğan Türkiye'de halifelik makamı sorumluluklarını üstlendiklerini hilafetin olduğuna dair canlı yayında konuş ve videosunu da ek dosyaya koyduk. Sayın Savcı il başta şaşırmıştır. Sonradan kabul etmiştir ve havaleyi yaptı.

Emine Erdoğan hakkında suç duyurusu
Emine Erdoğan hakkında suç duyurusu

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NDE PARALEL BİR MAKAM OLMAZ"

Türkiye Cumhuriyetinde paralel bir devlet, paralel bir yapı, paralel bir makam olamaz, olması da mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin en son girmiş olduğu Suriye operasyonunda 22 İslam Ülkesi Mısır da toplanmak suretiyle Türkiye'yi işgalci olarak belirlemiştir ve deklarasyon yayınlamıştır. Bunların içerisinde en çok gözyaşı döktüğümüz Filistin'de vardır. Filistin, İsrail'le ortak noktaya gelebiliyormuş ve Türkiye'yi eleştirebiliyormuş buda maalesef ortaya çıktı.

Biz Vatan Severler Hareketi Derneği olarak ve Vatan Severler Hareketi Dernek Başkanı olarak Sayın Emine Erdoğan'ın bu yaptığını eleştiriyoruz, kınıyoruz ve kendisini Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunduk. Bundan sonra hiç kimse halifelik makamı ile ilgili hayal kurmamasını ve Türkiye Cumhuriyeti değerlerine sahip çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir