Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
04 Haziran 2018 ( 90 izlenme )
Reklamlar

Japonya Maliye Bakanı kendi maaşını kesti!

Japonya Maliye Bakanı, yürütülen yolsuzluk soruşturması sonrası 1 yıllık maaşından feragat ettiğini açıkladı.

Japonya’da Başbakan Shinzo Abe’nin eşinin de adının geçtiği yolsuzluk davasında karar çıktı. Soruşturma sonunda arazi satışı ile ilgili belgeleri tahrif ettiği belirtilen 20 bürokrata ceza verilecek. Ayrıca Japonya Maliye Bakanı Taro Aso kendisinin 1 yıllık maaşından feragat ettiğini açıkladı.

Sputnik’in haberine göre, Osaka bölgesinde devlete ait bir arazinin 2016 yılında Başbakan Abe’nin eşi Akie Abe’nin onursal yönetim kurulu üyesi olduğu bir özel okula bedelinin altında satılmasıyla ilgili soruşturma sonucunda, bakanlık bürokratlarının satışta siyasi nüfuz girişimine işaret edebilecek kanıtları gizlemek üzere belgelerde değişiklik ve düzeltmeler yaptıklarının anlaşıldığı kaydedildi.

Söz konusu müdahalenin, o dönemde Maliye Bakanlığının devlet varlıklarından sorumlu biriminin başında olan Nobuhisa Sagawa’nın talimatıyla yapıldığı belirtildi. Sagawa’nın astı olan bürokratlara belgelerde Başbakan Abe’nin konu hakkında mecliste verdiği ifadeyle çelişen herhangi bir unsur olmaması için belgelerin ‘kontrol edilmesini’ telkin ettiği ifade edildi.

Söz konusu belgelerde nelerin değiştirildiğine dair bilgi verilmedi.

Geçen yıl emekli olduğu için artık bakanlıkta çalışmayan Sagawa’ya 3 ay uzaklaştırma cezası verildiği, söz konusu cezanın maaş karşılığı olan bedelin bürokratın emekli ödeneğinden kesileceği belirtildi. Sagawa dışında belgelerde değişiklik yapılmasında sorumluluğu tespit edilen 19 bürokrata daha geçici uzaklaştırma cezaları verildi.

Başbakan Abe, popülaritesine ciddi zarar veren skandalla ilgili mecliste verdiği ifadede kendisinin ve eşinin satışla doğrudan veya dolaylı bir ilgisinin bulunmadığını savunmuştu.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/japonya-maliye-bakani-maasini-kesti-194400h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Skandal üstüne skandal! Soylu ve Kurum kayyumun hediyelerini kendileri seçmiş! Yeni havaalanına uçak inemiyor! O büyükşehirdeki son anket oranını açıkladı! ABD'nin kovacağı işçilerde son gelişme