Anasayfa1
06 Haziran 2024 ( 4 izlenme )
Reklamlar

Kaçak Türklere kötü haber


Almanya’dan sınır dışı edilecekler arasında Türkler birinci sıraya yükseldi. 62 bin kaçak Türk’ten 14 bin 275’i hakkında sınır dışı kararı kesinleşti. Ancak bir çoğu kayıp. Almanya sınır dışlarını hızlandırırken, ilk hedef Türklerin geri gönderilmesi olarak belirlendi.


Türkler, Almanya’ya yasa dışı göçte ilk üç sırada yer alıyor. Ülkeye son beş yılda 2 milyonu aşkın kaçak girdi. Bunların yaklaşık 300 bini Türk ve bir çoğunun iltica işlemleri devam ediyor.

GÖNDERİLECEKLER AMA YOKLAR

Şu anda, iltica isteyen ama reddedilen 62 bin Türk’ün bulunduğu ve bunların çoğunun kayıp olduğu öğrenildi. 2024 yılında 14 bin 275 Türk hakkında sınır dışı kararı verildi, az bir kısmının sınır dışı gerçekleşti. 

2016 kanlı darbe girişiminden sonra Almanya’ya kaçan Türklerin yüzde 50’sine sığınma hakkı veriliyordu. İlticadan en çok FETÖ’cüler ile PKK’lılar yararlandı. Ancak son yıllarda bu oran yüzde 12’ye düştü. Yani, bir yılda ülkeye gelen yaklaşık 100 bin kaçak Türk’ün ancak yaklaşık 12 bini iltica hakkı alabiliyor. 

NEDEN GÖNDERİLEMİYORLAR?

Haklarında sınır dışı kararları verilen Türklerin büyük çoğunluğu Almanya içinde izini kaybettirmiş durumda.

Türklerin, sınır dışı edilmesindeki zorlukların başında, Almanya’nın iltica politikasının dışında nedenler var. Türk konsoloslukları, çoğunlukla kimlik tespitinde zorluklar yaşıyor ve Türkiye’ye seyahat belgelerinde sorunlar çıkıyor. Türk uçakları ya da Türkiye, genel olarak toplu sınır dışı uçuşlarını reddediyor. 

Sözcü

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MEB beden eğitimi öğretmeni kadrosu verdiği 21 milli sporcunun işine son verdi: "Yanlışlıkla atadık" AKP'den adrese teslim yasa! Milletin parası böyle heba oluyor! 150 yataklı hastane çürümeye terk edildi! Yine yol çöktü! Malzemeden çalmalarına rağmen astarı yüzünü geçti!