Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
26 Ağustos 2019 ( 79 izlenme )
Reklamlar

'Kayyum Vali'den Erdoğan'a ve AKP'li bakanlara 600 bin liralık hediye!


Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın 'ilk dönemi'nde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’li bakanlara gümüşçüden 600 bin liralık hediye aldığı ortaya çıktı. Söz konusu belgere ulaşan Deutsche Welle Türkçe, haberinde; söz konusu bakanlara iddiaların sorulduğuna ancak yanıt alınamadığına da yer verdi. İşte ayrıntılar...DW Türkçe, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci defa kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman'ın daha önce görev yaptığı dönemdeki harcamalarının belgelerini yayınladı. Bu belgeler arasında, “Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na” kesilen toplam 582 bin 618 liralık gümüş takı ve benzeri eşyaların faturaları da bulunuyor.

Belgelerde, Vali Yaman'ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve aralarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da bulunduğu bazı bakanlara aldığı hediyeleri kayıtlara geçirdiği iddia ediliyor. Bu belgelere göre, Vali Yaman ayrıca kente ziyarette bulunan bakan ve bürokratlar için de yüz binlerce liralık ziyafetler vermiş, lüks araçlar kiralamış.

Mustafa Yaman ilk olarak Kasım 2016'da, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 52,2 oy alan Ahmet Türk’ün yerine kayyum olarak atanmıştı. Vali Yaman son olarak 19 Ağustos sabahı 31 Mart'taki seçimlerde oyunu yüzde 54,7'ye yükselten Türk'ün yerine bir kez daha kayyum olarak atandı.

Kayyum Yaman'ın 2016 ile 2019 yılları arasında görevde olduğu süreçte yaptığı harcamaları ilk kez Ahmet Türk gündeme getirmişti. Türk, ellerinde Yaman’ın yüz binlerce liralık hediye aldığına dair belgeler bulunduğunu söylemişti.

BİNLERCE PARÇA HEDİYE GÜMÜŞ ALINMIŞ

DW Türkçe'nin ulaştığı belge ve faturalara göre Vali Yaman, Mardin'deki bir gümüşçüden Cumhurbaşkanı Erdoğan için 3 Mayıs 2017'de 136 bin 946 lira 73 kuruşluk hediye almış. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu içinse aynı firmadan alınan hediyenin bedeli 39 bin 883 lira 45 kuruş.

SPOR BAKANI İÇİN 83, ORMAN BAKANI İÇİN 7, MEB BAKANI İÇİN 23 BİN LİRA

Yine bu belgelere göre, Yaman'ın görevde olduğu yıllarda Mardin Belediye Başkanlığı, dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz için 23 bin 772 lira 52 kuruş, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık için 21 bin 792 lira 44 kuruş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu için 74 bin 886 lira 89 kuruş ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak için de 83 bin 207 lira 68 kuruş değerinde hediye almış. Belgeler Yaman’ın tüm bu harcamaları hem belediyenin resmi kayıtlarına işlediğini, hem de faturaları dosyalandırdığını ortaya koyuyor.  Ayrıca faturalardaki detaylar hediyelerin tek parça halinde satın alınmadığını, bazılarının bir buçuk, bazılarının ise iki lira değerinde binlerce parça halinde satın alındığını gösteriyor.

FOTO:AA – 2014 yerel seçimlerinde göreve gelen Ahmet Türk. başkanlığının 963'ncı gününde görevden alınmış yerine o dönemki Van Valisi Mustafa Yaman atanmıştı. 31 Mart 2019 seçimlerinde yine Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Türk, 19 Ağustos 2019 tarihinde yine görevinden alındı. Türk’ün yerine daha önceki gibi Van Valisi Mustafa Yakan ‘kayyum’ olarak atandı.

YETKİLİLER YANIT VERMEDİ

Haberde; Cumhurbaşkanı ve bakanlara alınan binlerce parça hediyenin ne olduğunu öğrenmek için DW Türkçe’nin ulaştığı şirket yetkilisinin “Sizi ilgilendirmez” diyerek konu ile ilgili bilgi vermeyi reddettine yer verildi.

Resmi belgelere yansıyan hediyeler hakkında bilgi almak için irtibata geçilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkilinin de, hediye alındığını reddettiği vurgulandı. Yetkilinin konuyla ilgili belgelerin mevcut olduğunun belirtilmesinden sonra da, “Elinizde belge mi var? Ben bir müdürlerime sorup sizi arayayım” demesine rağmen DW Türkçe ile iletişime geçmediği belirtildi.

BAKANLIKLARA SORULDU

Belgelerde yüz binlerce liralık hediye aldığı belirtilen eski bakanlardan Osman Aşkın Bak ve İsmet Yılmaz ile de ofisleri aracılığıyla irtibata geçilmeye çalışılarak, “Kayyum Yaman'dan hediye aldınız mı? Almadıysanız adınıza hediye kayıt etmiş kayyum hakkında şikayetçi olacak mısınız” soruları yöneltildi, ancak bunlara da yanıt verilmedi.

İKİ MİLYONLUK KONAKLAMA MASRAFI

DW Türkçe’den Tunca Öğreten imzalı haberde ayrıca şu ayrınıtlar yeri verildi

” Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na kayyum olarak atanan Yaman'ın kayıtlara geçirdiği ‘ziyafet’ ve konaklama harcamaları da, söz konusu belgelere göre yaklaşık iki milyon lira. Buna göre 1 Ocak 2019'da Mardin’i ziyarete giden Bakan Soylu ve beraberindeki heyet için 266 bin 760 liralık ziyafet veriliyor. Kayıtlar, Soylu ve beraberindeki heyetin 3 bin 800 kişiden oluştuğunu gösteriyor.

AKP'LİLER İÇİN LÜKS ARAÇLAR KİRALANMIŞ

13 Mart 2019’da ise Belediye Başkanlığı, bu defa Bakan Bak ve beraberindeki heyette bulunan iki bin 600 kişinin ziyafet ve konaklama giderlerini karşılıyor. Alt alta sıralanan başkaca ziyaretlerde verilen ziyafet ve konaklamaların gideriyse 2 milyon lirayı buluyor. Kayyumun, Cumhurbaşkanı, AKP'li bakan ve vekillerin ziyaretleri için yaptığı lüks araç kiralamalarının kayıtlı toplam tutarı da bir milyon lirayı geçiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2017'deki Mardin ziyareti için 281 bin liralık lüks araç kiralanıyor. Kayyum yine İçişleri Bakan Yardımcısı ve beraberindeki heyet için 49 bin; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ve heyeti için 49 bin; Kültür ve Turizm Bakanı ve heyeti için 79 bin liralık lüks araç kiralamaları yapıyor.

Kayyum Yaman'ın daha önce de bakanların karşılanması sırasında ikram edilen kuruyemişler için iki ay içerisinde 235 bin 105 liralık alım yaptığı ortaya çıkmıştı. Belgelere göre kayyum Yaman yönetimindeki belediyenin, 620 milyon lira borcu, kasasındaysa yalnızca 93 milyon lira nakit parası bulunuyor.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/mardinde-kayyum-validen-bakanlara-600-bin-liralik-hediye-5300347/?fbclid=IwAR06Qypsoxfbrx7-qAYk-p-CbYGa4TQENKf8oIUHGMsJZW5krCrbAaExkT0

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BTK Başkanı uyardı: Cep telefonunuzdaki bu izinleri kapatın Eski yoldaşından Erdoğan'a zor 'Katar' sorusu "Hediyeci Katar şimdi nerede?" "Doğru bulmuyorum" demişti! Erdoğan Dolmabahçe'de oturma yerlerini kağıda çizmiş! Belediyeler el değiştirince istifalar hızlandı! 5.647 işçi Hak-İş’ten ayrıldı