Home
04 Nisan 2022 ( 21 izlenme )
Reklamlar

Kızılay'dan skandal girişim! Zekâtları toplayıp yandaş şirketlere verecekler


"Kızılay Zekât Müessesi" kurduklarını duyuran Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, bu kapsamda toplayacakları zekâtla üretim sıkıntısı çeken üreticilerin borçlarının ödeneceği bir model kuracaklarını söyledi.

Türk Kızılayı'nın skandal girişimini Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık duyurdu. Kınık'ın açıklamasına göre Türk Kızılayı şirketlerin 'zekât'larını toplamayı hedefliyor. Türkiye'de zekâtın gelir vergisi üzerinden hesaplandığında yüzde 2.5'e geldiğini ifade eden Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, söz konusu hesaplamaya göre 56 milyar dolar büyüklüğü geçtiğini ifade etti.

Dünya gazetesine açıklamalarda bulunan Kınık, "Zekâtın teşvik edilmesi, hesap verilebilir, şeffaflık ve izlenebilirlik modeliyle mutlaka müesseseleşmesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

DİYANET'LE BERABER TAKİP EDİLECEK

Bu kapsamda "Kızılay Zekât Müessesi" kurduklarını belirten Kınık, "Burada zekâtın farklı boyutları var. Sadece doğrudan insanlara nakit verme, ihtiyaçlarını kısa süreli karşılama anlamında değil, birden fazla zekât veren insanın bir araya gelerek bir insana iş kurması gibi. Kişilerin zekât alırken bir sene sonra istihdam yaparak zekât veren pozisyona gelmesi gibi modeller üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca üretim sıkıntısı çeken bir üreticinin borcunu ödemesi ve tekrar üretime katılmasının sağlanması gibi modellerle zekâtı yaygınlaştırmaya çalışacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı'yla birlikte zekâtın nasıl toplanacağı konusunu, kendi içimizde kurduğumuz bir ilim heyetiyle de takip edeceğiz ve zekât sahibine bunu raporlayacağız" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Metin Lokumcu Davası: "Emri kaymakam verdi" Deprem uzmanlarından Kahramanmaraş ile ilgili korkutan açıklama Emniyet Genel Müdürlüğü, Suriyelilerle ilgili paylaşımlara inceleme başlattı! SKANDAL! Zehir santrallerine teşvik de verilmiş!