Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
29 Mayıs 2020 ( 9 izlenme )
Reklamlar

Levent Üzümcü: İnsanlar hala böylesine bir düzene nasıl inanıyorlar?


Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, Halk TV'de konuştu. Üzümcü, "Bu ülke bizim, bu ülke bir grup yalancının ülkesi değil, ülkemizde çok önemli değerler var" dedi.


Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü, Halk TV'de Medya Mahallesi programına konuk oldu. Levent Üzümcü, açıklamalarına son anket sonuçlarını değerlendirerek başladı. Son dönemde medyaya yansıyan polis şiddetini değerlendirdi.

Üzümcü'nün açıklamaları şöyle:

"Herkes için demokrasi diye gelmişlerdi"

"Son ankete baktım, hala AKP MHP koalisyonunun oyları % 45’lerde, % 50’lerde görünüyor. Hatta diğer partiler bir araya gelirse bu ittifak içerisinde HDP olduğu için milliyetçi oyların kaymasıyla % 55’leri buluyor. Bu nasıl oluyor bilmiyorum. Sizin varlığınızla ilgili bir tehdit oluşturma durumu var. Asıl sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Mesele şu, biz buyuz diyorlar, bizi böyle kabul etmek zorundasınız, eğer bizi böyle kabul etmiyorsanız bizimle aynı şartlara sahip olamazsınız. Fakat gelirken “Herkes için demokrasi” diye gelmişlerdi. 

Edebiyat tarihi sanat tarihi verdiği ürünler bugünümüzü anlatan eserlerle doludur. Bu gidişin insanları ayrıştıran, insanları yok sayan adaleti öldürmüş, asalet yoksa siz nesiniz ki bu ülkede? Adalet bana var sana yok, ihale bana var sana yok, hak hukuk her şey bana var sana yok. Ama aynı ülkenin içerisinde yaşıyoruz aynı kimlik kartlarımız var…

ABD'de polis tarafından öldürülen George Floyd ve Türkiye'de polis şiddeti

Mesela bugün Amerika kaynıyor. Artık hepimizin ismini bildiği George Floyd… Güpegündüz sokak ortasında bir polis tarafından öldürüldü. Bu insan parasızlıktan sokakta bir şeyler satıyor dışarıda. Bundan 7 sene önce fırıncının ve bir grup sivil polisle birlikte öldürdüğü bir çocuğun ülkesinin liderinden bahsediyoruz, gaz fişeğiyle 14 yaşında vurulmuş bir çocuğun, annesi kürsülerden yuhalatılmış bizzat kendisi tarafından bir ülkenin liderinden bahsediyoruz. Ve kendisi bugün bizzat George Floyd’un öldürülmesini kınayan bir açıklama yaptı. Benim aklım almıyor. İnsanların hala böylesine bir sisteme böylesine bir düzene nasıl inandıkları ve destek verdiklerini aklım almıyor. 

"Eğer destekliyorsan vatanseversin, desteklemiyorsan vatan haini"

Bir devletin yönetimi tek gerçek olamaz. Bizlerin hayatı var, devlet bize yük olmamalı, devlet bize sorun çıkarmamalı, devlet bizim üzerimizden yük almalı, sorunlarımızı çözmeli. Fakat öyle bir hale gelmiş durumda ki ben varsam devlet var, ben yoksam devlet yok. Eğer beni destekliyorsan vatanseversin, desteklemiyorsan vatan hainisin noktasına geldi. 

Kendi tarihini bilmeyen üç tane Osmanlı padişahı sayamayacak insanlar Osmanlı evladıyım diye ortalarda dolaşıyorlar. Bu ekiple nereye gitmeyi planlıyorsunuz? Biz bu frekansı bilmiyoruz. İktidara çökmek dışında ne elde etmeyi planlıyorsunuz? Bu akıl almaz sistemle daha ne kadar sürdürülmek isteniyor. 

Ölüm orucundaki avukatlar 

Bu avukatların çoğu onurlu insanlar… Siz hiç bugüne kadar cinayet işleyip ölüm orucuna yatmış birini? Ne yapmış olabilir bu insanlar adil yargılanmayacak? Bizim bildiklerimiz bize yetiyor. Görmemek için kör olmak lazım. Bu ülkede zorunlu din dersi var? Aklınız alıyor mu bunu senin? Zorunlu din dersi nasıl olabilir? Bunu diyince bize din düşmanı diyorlar. Din Allah ile kul arasında bir şey. Anlatamıyoruz. Bu ülkede ilahiyat Fakülteleri yok mu? Din öğrenmek isteyenler orada okuyabilirler. Arabalarının arkasına Osmanlı tuğrası asanlar, Osmanlı’nın kasasından camii yaptırmadığını biliyorlar mı? Osmanlı’nın bütün camiileri padişahların cebinden yapıldı. 

"Burası bizim ülkemiz"

Her türlü bedeli ödemiş bir insan olarak yalnızca iki çocuğuma güzel bir gelecek bırakmak için mücadele edeceğim. Provokasyona gelmeden, iç kimsenin değerini aşağılamadan, bunu yapacağız. Burası bizim ülkemiz, burası bir grup hırsızın ülkesi değil.

https://halktv.com.tr/gundem/levent-uzumcu-insanlar-hala-boylesine-bir-duzene-nasil-inaniyorlar-426029h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özgür Özel saldırıyı anlattı "Şans eseri hiç yara almadan kurtulduk" "İzin kullanmadım” demişti: Gökçek 647 gün izi yapmış İşte Kanal İstanbul’la ÇED raporunu veren firmanın sicili! ‘Milyonlar, ihaleler, yolsuzluklar’ 28 Milyonluk ihale yandaş şirkete verildi!