Home
21 Eylül 2023 ( 11 izlenme )
Reklamlar

Mehmet Şimşek'in yakın dostu milyarlık kamu arazisini kaptı! Arazi İstanbul'un gözde yerinde


Emlak Konut’un Beşiktaş’ta yer alan arazisi, Mehmet Şimşek’in yakın dostuna satıldı. Arazi İstanbul’un en kıymetli yerinde yer alıyor.

İstanbul’un en kıymetli bölgelerinden birisi olan Beşiktaş’taki Emlak Konut’un arazisi Kubba İnşaat’ında aralarında bulunduğu 3 ortak şirkete satıldı. Kubba İnşaat AKP’ye yakınlığı ile bilinirken Hayrullah Kubba’nın da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yakın dostu olduğu ortaya çıktı.

Birgün’de yer alan habere göre, Megakentin en değerli bölgelerinden biri olan Beşiktaş’taki bir kamu arazisi daha yandaşlara satıldı.Kamu kuruluşu olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Beşiktaş Akat’taki arsa için sözleşme imzalandığını belirtti.

Yapılan açıklamada, “İstanbul Beşiktaş Akat Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nin sözleşmesi Yiğit Enerji, Kubba İnşaat ve DBH Global İnşaat iş ortaklığı ile 07 Eylül tarihinde imzalanmıştır” denildi.

Arazi üzerine yapılacak projeden toplam 7 milyar 52 milyon TL gelir sağlanacağı ve bu gelirin yüzde 40’ının da Emlak Konut’a bırakılacağı da açıklandı.

ekrangoruntusu20230920114255.png

ŞİMŞEK, KIZINI İSTEMİŞTİ

Milyarlarca liralık arsayı alan iş ortaklığındaki Kubba İnşaat ise AKP’ye yakınlığıyla biliniyor. Kubba İnşaat’ın sahibi Hayrullah Kubba’nın Hazine ve Maliye Bakanı AKP’li Mehmet Şimşek ile yakın ilişkileri olduğu biliniyor.

Hatta geçen yıl Bakan Şimşek’in, Kubba’nın kızını Ankara’daki komşusuna istediği belirtilmişti. Yerel basında, Antep’te bir özel hastane sahibi de olan Kubba’nın Şimşek’in kızı istemesinden dolayı mutluluk duyduğu ifade edildi.

BAKANLIK İDDİAYI YALANLADI

Bakanlığın sosyal medya hesabından, bir gazetede yer alan "Milyarlık arazi Şimşek'in dostuna" başlıklı habere ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, habere konu olan ihalenin gerçekleştiği tarihin 13 Nisan 2023 olduğu belirtilerek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in söz konusu tarihte Bakanlık görevini icra etmediği gibi Türkiye'de de bulunmadığı bildirildi.

Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bakanlığa atandığı ilk gün olan 4 Haziran'da Bakanlığın birimleri ile bağlı kurum ve kuruluşların üst düzey bürokratlarına net bir talimat verdiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakan Şimşek, bu talimatıyla 'Mezardan babam çıkıp gelse dahi benim akrabalarım ya da arkadaşım olduğunu ifade eden hiç kimseye kamuda ayrıcalık tanınmayacaktır.' ifadesini açıkça belirtmiştir.

Bu yaklaşım, Hazine ve Maliye Bakanı'mız Sayın Mehmet Şimşek'in geçmiş 11 yıllık bakanlığı döneminin net bir duruşudur.

Bu çerçevede, bir fotoğraf karesi ve zorlama bir ifadeyle 'arkadaşı olduğu için bu araziyi aldı' imasıyla yapılan bu haber kesinlikle doğru değildir.

Bir fotoğraf karesiyle oluşturulmak istenen algı gazetecilik etiğine de aykırıdır. Ayrıca, haberi yapan gazeteci bizi arayıp haberin doğru olup olmadığını sormamıştır.

Gazeteciliğin en temel unsuru olan 5N1K kuralına uyulmadan sadece 'çamur at izi kalsın' mantığıyla yapılan bu haber gazetecilik değildir.

Bu gazeteci, masa başında kendi hikayesini yazarak bilinçli bir şekilde kamuoyunu yanıltma yoluna gitmiştir.

Bu haberi kaynağına sormadan yapan gazeteci hakkında gerekli hukuki süreç başlatılacaktır."

ekrangoruntusu20230920151154001.png

Yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TOKİ “İlk Evim Arsa” başvuruları yarın başlıyor! İşte tüm detaylar Bakan Koca açıkladı: Türkiye'deki toplam vaka sayısı 20 bin 921, vefat sayısı ise 425 oldu! AKP’li başkan gri pasaport iddialarını doğruladı! "Gidip dönmeyenler var" THK’nın ‘yangın uçağı’ iddiasına Orman Bakanlığı’ndan yanıt!