Home
21 Eylül 2023 ( 13 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası'nın faiz kararına ekonomistlerden ilk tepkiler: Hepsi bir konuda hemfikir


Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından birçok ekonomist görüşlerini paylaştı. Birçok ekonomistin kararı olumlu olarak değerlendirmesi dikkat çekti.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltti.

Merkez Bankası’nın kararı sonrası birçok ekonomist de değerlendirmelerini sosyal medyadan paylaştı.

Özgür Demirtaş, kararı olumlu bularak, "Merkez Bankasını kararından ötürü tebrik ederim. Bu kararların devamını dilerim. Ayrıca ilk dakikalarda Dövize sert müdahale yapmadıkları için de tebrik ederim... Daha çok yolumuz var." Değerlendirmesini yaptı.

Nesrin Nas ise şu yorumda bulundu:

"MB, politika faizini piyasa beklentisine uygun 500 puan artırdı. Faiz yüzde 30. Bundan sonraki seviye muhtemelen 2024 enflasyon beklentisi ile uyumlu olacak gibi görünüyor. 2024 beklentisi yüzde 33 idi. Enflasyonun sebebi belli. Bir kişinin seçim kazanmak için ‘nas’ diyerek akla ziyan politikalarda ısrar etmesi. Şimdi sanki enflasyonun sebebi vatandaşmış, şahsım değilmiş gibi, enflasyonun bedeli vatandaşın sırtına yükleniyor. Enflasyon artarken de bedelini halk ödüyor, düşerken de…"

Mahfi Eğilmez ise, "Belirsizlik bir ekonomi için en büyük sıkıntı, karar alıcılar için en büyük sorundur. Belirsizlik büyüdükçe riskler artar, kurlar, maliyetler ve sonuçta da enflasyon yükselir” yorumunda bulundu.

İris Cibre ise, kurun salınıma bırakıldığı yorumunda bulunurken, “PPK Tahmin aralıklarına bak hele pas ile 1000 bps arası Trajikomik... Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. TCMB CDS 10 BPS birden düşerek 385 e tekrar geriledi. Kur salınıma bırakılmış görünüyor bu da çok doğru hareket. Bu karar ve kararlılık kur talebini baskılayacaktır, dolayısıyla müdahale ihtiyacı da düşecektir MB'nin 2 gün önce üzerinde durduğum konuda doğru hareket ediyor olması da mutluluk verici” dedi.

Tunç Şatıroğlu, "Politika faizi yüzde 30 oldu. 19'u beğenmeyenleri piste alalım. O kadar vergi artış olduğunu hepimiz gördük, yaşadık ve yaşıyoruz. Enflasyon deden öngörülenin üzerine çıkmış acaba?" diye yazdı.

Mustafa Sönmez: "Önden yüklemeli 10 puan artışa belli ki izin çıkmadı, ne işe yarayacağı belirsiz 5 puanda kaldılar."

Alaatin Aktaş, "Politika faizi artışı 5 puan. PPK açıklamasından: "Ücret ve kur artışı ile vergi kaynaklı maliyet artışı enflasyona önemli ölçüde yansıdı. Bu yüzden aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş başlayacak." Bugünkü yazımda aynı görüşü dile getirdim: "Eylül enflasyonu %5'i aşmayabilir" dedi.

Gerçek Gündem

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ekonominin halini çocuktan duyun! 'Sadece tost ve suya para verince harçlığım mefta oluyor' Gökhan Özoğuz Müslüme için isyan etti! AKP cezaevine doymuyor! 4 yeni cezaevi ile birlikte, 14 yılda 196 yeni cezaevi! Twitter'da 'Ödeme yapmıyoruz' etiketine tweet atan üç kişi gözaltına alındı !