Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
16 Nisan 2019 ( 164 izlenme )
Reklamlar

Nihayet Maltepe'de sayım bitti! Ve mazbata önünde engel kalmadı!


İstanbul Maltepe'de Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını alması için beklenen sandıkların tamamı sayıldı. Sayımın bitmesinin ardından YSK'nın en geç yarın İmamoğlu'nun mazbatasını vermesi bekleniyor..YSK’nin verilerine göre Ekrem İmamoğlu 13 bin 794 oy fark ile İBB seçimlerini önde tamamladı.

Maltepe’de ki toplam 1089 sandık, 309.000 oyun tamamı sayıldı. Aradaki toplam farktan sadece 293 oy düştü.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Oyları bir kez de tersten sayacağız diye tutturmazlarsa eğer Maltepe son sandıklar sayıldı ve İstanbul’da yeniden sayım işlemi bitti. Mazbataya gelince 1 Nisan tarihinden itibaren mazbata verilmeliydi, 15 gündür gasp edilen mazbatamızı alacağız yarın.." ifadelerini kullandı.

GÜN BOYU NELER YAŞANDI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin Maltepe'deki yeniden sayımla ilgili yaptığı itirazı kabul ederek “İlçe seçim kurullarınca sayım ivedilikle tamamlanmalı”kararını iletti. YSK, İlçe Seçim Kurulu'na sayım için yeni terminal kurma yetkisi de verdi.

Maltepe'de AKP ve MHP yeni terminallerin kurulmasına itiraz etmişti. YSK, AKP ve MHP'nin talebini kabul etmememişti.

AKP'DEN BİR BAŞVURU DAHA

Maltepe'de sayılmayı bekleyen sadece 16 sandık kalmışken, AKP'den yeni bir hamle geldi. AKP, ilk itiraz sonrası 'geçersiz oyların sayıldığı 40 sandığın yeniden ve tamamının sayılması' için itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu, konuyu YSK'ya sordu. YSK'nın cevabı beklenirken tüm sandıkların sayımı bitti.

YARKADAŞ: MHP İLE AKP'NİN SAYIMLARI BİTİRMEK İSTEMEDİĞİNİ GÖSTERİYOR

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından Maltepe'deki son durumu aktardı. Yarkadaş, Maltepe'de AKP ve MHP'nin yeni sayım terminali istemediğini belirtti. Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:

"Maltepe'de sayımı yapılacak 112 sandık kaldı. AKP ve MHP yeni terminallerin kurulmasına itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu, konuyu YSK'ya aktarıp ne yapması gerektiğini sordu. BU BELGE, MHP ile AKP'nin sayımları bitirmek istemediğini gösteriyor. Yeni sayım terminali istemiyorlar.

Maltepe'deki sayım saat 09.20'de başladı. Şu an itibariyle 119 sandık kaldı. AKP ve MHP dün geceki toplantıda yeni terminallerin kurulmasına itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu, konuyu YSK'ya aktarıp ne yapması gerektiğini sordu. Sayım iki terminalle devam ederse cumartesi günü biter."

YSK, AKP ve MHP'nin yeni terminallerin kurulmasına itirazını değerlendirdi. YSK, iki partinin talebini kabul etmedi. Böylece sayım yapılan terminal sayısı 2'den 6'ya çıktı.

Yarkadaş, YSK'nın kararıyla ilgili şunları söyledi:

"İşte Maltepe İlçe Seçim Kurulu'nun YSK'nın talimatı üzerine aldığı kararın belgesi: 'Kurul sayısı toplamda 6 olacak... Siyasi parti temsilcileri davetimize rağmen sayıma katılmazsa bile sayımı yapıp tamamlayacağız.' Maltepe'de an itibariyle sayılması gereken 104 sandık kaldı..."

NE OLMUŞTU

YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırmıştı. 1089 sandıktan, 158'inin sayımının devam edilmesine karar verilmişti.

“İVEDİLİKLE SAYILSIN”

YSK’nin kararı sonrası Maltepe 1 ve 2 Nolu seçim kurulu, iki konuda görüş sordu. Maltepe seçim kurulları “Terminal kurulması ve sayım işlemlerinin hızlandırılmasında tek başına ilçe seçim kurulu yetkili midir”, “Sayım işlemleri terminaller vasıtasıyla yapılabilir mi” sorularını sordu. YSK ise daha önceki kararları hatırlatarak “ilçe seçim kurullarınca sayımın ivedilikle tamamlanmalı” kararını iletti.

2 SANDIK KURULU İLE DEVAM EDİLDİ

YSK’nin Maltepe’de yeni terminal kurulmasının önünü açmasına ve sayım işleminin ivedilikle bitirilmesi gerektiğine ilişkin uyarısına rağmen AKP ve MHP’lilerin diretmesi sonucu akşam saatlerinde sayıma 2 sandık kurulu ile devam edildi.

https://odatv.com/istanbul-sayimlarinda-son-durum-ne-16041948.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yandaşlara AKP kıyağı! İşte olay yaratan rapor 'Bizim yakalayıp attığımız FETÖ'cüleri AKP üst düzeyde görevlendirdi!' Üniversitede skandal! Atatürk'e küfürler yağdırdı, kimsenin gıkı çıkmadı! CHP’li muhalifler ilk günde 353 imzaya ulaştı