Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
06 Mart 2018 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Nutuk’un görsel şöleni

Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı Nutuk, bambaşka bir proje ile halka aktarılacak. İstanbul1881, yeni bir projesinde 'Nutuk Yıldızı' ile Kurtuluş Savaşı ve bağımsızlık mücadelesini görsel bir sunum ile anlatıyor.

Alp Armutlu‘nun, 2008 yılında Kocatepe'ye yaptığı ziyaret ile başlayan Kurtuluş Savaşı'nı araştırma deneyiminin, son üç yılda farklı bir boyut kazanmasıyla ortaya çıkan anlatı, Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'daki ayak izlerini takip etme fırsatı sunuyor.

Armutlu, anlatının oluşum sürecini şu sözler ile ifade ediyor: “Mustafa Kemal Paşa, Samsun'da ne kadar ve nerede kaldı? Sivas'tan Erzurum'a otomobille kaç günde ulaştı? Kocatepe kaç metre yüksekliğinde? Mustafa Kemal'in hangi silah arkadaşını öldürmek için Bandırma vapuru kullanıldı? Bağımsızlık mücadelesinde hangi bankaya 1,5 milyon TL borçlanılarak cephenin ihtiyaç duyduğu para hazırlandı?” gibi kendi kendime sorduğum basit sorulara veremediğim cevaplar, Kurtuluş Savaşı mücadelesini bilmediğim gerçeği ile yüzleşmemi sağladı. Nutuk'u okumadan ve Nutuk'un izinde Anadolu'da yola çıkmadan bu soruları yanıtlayamayacağımızı, geçmişimizi, yaşadığımız zamanı ve geleceğimizi anlayamayacağımızı fark ettim. Nutuk Yıldızı projesi ile Mustafa Kemal'in biz Türk gençlerine aktarmak istediği Kurtuluş vizyonuna yakından bakma fırsatı yakalarken, Atatürk ve arkadaşlarının Milli Mücadele'nin zor yıllarında yaşanan önemli olaylara verdiği refleksleri de keşfederek daha donanımlı hale gelebileceğimizi düşünüyorum.”

İŞTE PROGRAM

Gösteri İsmi: Nutuk Yıldızı
Yer: İstanbul Taksim Point Otel
Tarih: 7 Mart 2018 Çarşamba Saat 19:30 – 21:30

Gösteri İsmi: Nutuk Yıldızı
Yer: Ankara  MEB Şura Salonu
Tarih: 17 Nisan  2018 Salı Saat 19:30 – 21:30

Gösteri İsmi: Nutuk Yıldızı
Yer: İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi
Tarih: 27 Nisan  2018 Cuma Saat 19:00 – 21:00

*Etkinliğin biletleri Biletix'ten temin edilebilir.

http://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/nutukun-gorsel-soleni/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özgür Özel: Büyük bomba Salı günü patlayacak Tehlikeli provokasyon: Alevi evlerinin önüne 'korsan hoparlörle' ezan baskısı! FETÖ'cü ABD vatandaşı Serkan Gölge tahliye edilince, Trump Erdoğan'a teşekkür etti ! Savcı Bharara'dan çarpıcı Erdoğan ve Sarraf yorumu: Kullandı