Home
08 Temmuz 2022 ( 23 izlenme )
Reklamlar

ODTÜ’de mezuniyet törenlerine engel! Bu pankartlardan korktular


Türkiye'nin köklü üniversitelerinden ODTÜ’deki mezuniyet töreni, pankartlar ve protestolardan çekinen rektörlük tarafından iptal edildi. Önceki yıllardaki törenlerde "Senden bir diploma fazlam var", "Ülkeyi trafolar değil ampul kararttı", "806 bin farkla büyük seçim ister misiniz?" gibi pankartlar açılmıştı.


Her yıl 3 bin civarında mezun veren ve Ankara’daki Devrim Stadyumu’nda görkemli diploma törenleri yapılan ODTÜ'deki mezuniyet töreni, pankartlar ve protestolardan korkan rektörlük tarafından “güvenlik” gerekçesiyle iptal edildi.

Rektörlükten öğrencilere gönderilen mesajda “Son dönemlerde farklı grupların gerçekleştirdikleri izinsiz toplantı ve eylemlerle farklı, yanlı ve yanlış bir gündem oluşturma veya üniversiteyi çeşitli gruplaşmaların merkezi haline getirme çabasının belirgin bir şekilde görüldüğü” gerekçesiyle, “Farklı grupların töreni kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Diploma törenlerinin Devrim Stadyum’u yerine 25 Ağustos tarihleri arasında fakültelerde düzenleneceği belirtildi.

2018’DE DÖRT ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

2019’da Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin ardından ODTÜ’lü öğrenciler “Bu pankartın dörtte biri sahte” pankartı açmıştı. Geçmiş tarihlerdeki törenlerde, “Senden bir diploma fazlam var”, “Ülke güvenliğine kayyum atansın”, “Zor olan ODTÜ'den mezun olmak değil, Türkiye'de hayatta kalmak”, “Ülkeyi trafolar değil ampul kararttı”, “Eskiden 2 diploma almak modaydı şimdi 2 mazbata almak moda oldu”, “806 bin farkla büyük seçim ister misiniz?” gibi pankartlar açılmıştı.

2018 yılındaki törende de “Tayyipler âlemi” karikatürü açan beş öğrenciden dördüncü “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sporcu Türk kadın, Taksim metrosunda kadınları gizlice videoya çeken Libyalıyı dövdü! Koronavirüsten ölen vatandaşın komşusu "Kendi tedbirinizi alın diyorlar!" Kasım’da seçim mi var? Flaş iddia İYİ Parti’den geldi Birgün yazarı Erk Acarer'e bu kez yumurtalı tehdit!