Anasayfa
13 Şubat 2021 ( 16 izlenme )
Reklamlar

Öğrencinin kredi borcu 5.5 milyar liraya ulaştı!


5 milyon üniversite öğrencisinin Kredi Yurtlar Kurumu’na olan borçları, yıllık yüzde 19.2 gecikme zammıyla birlikte 5.5 milyar liraya yükseldi.

Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) olan borçları 5.5 milyar liraya yükseldi. Borç miktarlarına her yıl enflasyonun da üzerinde, yüzde 19.2 gecikme zammı ilave ediliyor. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, 5 milyon öğrenciye ait borcun silinmesi çağrısı yaptı.

İşsizlikle boğuşan gençler, KYK borçlarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor.

Şevkin, “Borç giderek artıyor. Bu sorunun yapılandırma düzenlemeleri ile çözülemediği açık” dedi. Şevkin TBMM'de yaptığı açıklamada, ödenemeyen öğrenim kredisi borçlarının gençlerin kabusu olmaya devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Her 3 üniversite mezunu gencimizden 1'i işsizdir. Üniversiteyi bitirmelerine rağmen yıllarca iş bulamayan milyonlarca üniversite mezunumuz bir de hacizle karşı karşıya kalmıştır. İş bulamadığı için öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen gençlerimizin kanayan yarasına merhem olunmalı ve sosyal devlet ilkesinden hareketle bu borçlar silinmeli.”

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/ogrencininkrediborcu55milyarlirayaulasti6257302/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emekli maaşına bloke TBMM gündeminde! Anıtkabir’e ziyaretçi akını! Tuz Gölü'nün yok oluşu uydu görüntülerinde Emekli müftüden Erdoğan'ı çok kızdıracak açıklama! "Kötü gidişat nedeniyle dini kalkan olarak kullanıyor."