Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
22 Şubat 2021 ( 6 izlenme )

Patates krizi: 60 kuruşa bile satılamadı!


Türkiye genelindeki üretimin yaklaşık yüzde 17’sine sahip olan Niğde'de depolarda patates için kritik süreç başladı.CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin en çok üretiminin yapıldığı Niğde, Nevşehir, Aksaray ve Konya illerinde depolarda patates için kritik sürecin başladığını belirtip acil önlem alınmazsa patates depoda çürüyecek “ diye konuştu. Gürer bazı depolarda patateslerin çillenmeye başladığını sürecin iyice daraldığını ifade etti.

"1 liraya mal olan patates 60 kuruşa bile satılamadı"

Bu yıl patates üreticilerinin 1 liraya mal ettiği patatesi 60 kuruşa bile satamadığına dikkat çeken Gürer, şöyl konuştu:

Şu anda sadece Niğde ve Nevşehir’de 500 bin tona yakın patatesin depolarda alıcı beklediği biliniyor. Konya, Aksaray illerinde de patates alıcı bekliyor. Şayet mart ayına kadar çözüm üretilmezse patates depolarca çürüyecek ve binlerce üreteci ciddi manada mağduriyet yaşayacak, bazı depolarda çillenme başlamış, daha iyi korunaklı olan depolarda ürün bir süre daha muhafaza edilir ,sonrası perişanlık.Bazı köylerde hayvan yemi olarak tüketilmeye başlanılmış.Eğer depoda satış olmazsa dökme olarak depoda patates çürümesi depodan boşaltılması da önemli külfet.Çürüdüğünde atıl olarakta çevre kirliliği.Sorun çözümü için AKP iktidarı acil önlem üretmelidir

Çimlenme başladı 

Bazı depolarda çillenme başladığını belirten üreticiler patatesin kısa bir süre daha muhafaza edilebileceğine dikkat çekti. Öte yandan bazı köylerde patatesler hayvan yemi olarak tüketilmeye başladı. 

"30 yıldır böyle bir durumla karşılaşmadık"

Çiftlik ilçesi ile merkeze bağlı Gölcük  Edikli, Orhanlı, Konaklı, Kiledere, Alay, İnli, Bozköy, Azatlı, Divarlı, Ovalıbağ, Aktaş, Bağlama kasabaları ve Hasaköy, Tırhan, Ağçaşar, Hüyük, Kula  köyleri   başta olmak üzere Misli ve Melendiz ovasında üretilen ürünler depoda kaldı. 

Patates üreticileri, “Biz 30 yıldır böyle bir durum yaşamadık. Üret dediler ürettik, maliyetine satamadık. Ürün elimizde kaldı. Çürümeye az kaldı. Bir an önce iktidar sesimizi duyup bize yardımcı olsun” dediler.

https://halktv.com.tr/patates-krizi-60-kurusa-bile-satilamadi-448539h

Bunlar da İlginizi Çekebilir