Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
27 Ekim 2018 ( 45 izlenme )

RTÜK'te, olmayan daire başkanlığına atama yaptılar!

RTÜK Başkanı Yerlikaya, yakın koruması olan polis memurunu, asılnda olmayan daireye başkan yardımcısı yaptı. Kadro alan M.E. ise eski görevini yapmaya devam ediyor.


Son dönemde başta Cumhurbaşkanlığı’nda olmak üzere üst düzey görevlere yapılan “eşdost- akraba” atamaları tartışma yaratırken, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, yakın koruması olan polis memurunu üst kurulda “Daire Başkan yardımcısı” yaptı. Korumasının kadrosunu İçişleri Bakanlığı’ndan nakil yoluyla RTÜK’e aldıran Yerlikaya, ardından ise bu polise “Daire Başkan Yardımcılığı kadrosu” verdi. Gerçekte var olmayan daireye başkan yardımcısı olan polis memurunun, halen Yerlikaya’yı koruma görevine devam ettiği öğrenildi.

RTÜK’ün AKP’li başkanı Yerlikaya, eşine az rastlanır bir atamaya imza attı. Yerlikaya, 22 Temmuz 2015’te üst kurul başkanlığına seçildi. RTÜK Başkanı seçilmesi ile birlikte devlet kendisine koruma polisi tahsis etti. Edinilen bilgiye göre, kadrosu İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığı’nda bulunan ve Yerlikaya’nın yakın koruması görevini yürüten M.E., kısa süre önce RTÜK kadrolarına atandı. Korumaya daha sonra RTÜK’te daire başkan yardımcılığı kadrosu verildiği ancak Yerlikaya’nın koruma polisliği görevini sürdürdüğü öğrenildi. RTÜK’ün teşkilatı ile hizmet birimlerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili yönetmeliğinde; Üst Kurul’un hizmet birimleri daire başkanlıkları şeklinde teşkilatlanıyor. Yönetmeliğe göre Üst Kurul’da; “İzleme ve Değerlendirme”, “İzin ve Tahsisler”, “Uluslararası İlişkiler”, “Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme” ve “Strateji Geliştirme” daire başkanlıkları bulunuyor. Ayrıca üst kurulda “İnsan Kaynakları ve Eğitim”, “Bilgi Teknolojileri” ve “İdari ve Mali İşler” daire başkanlıkları destek hizmet birimleri olarak kabul ediliyor. Ancak Yerlikaya’nın yakın korumasının başkan yardımcılığına atandığı daire başkanlığının bunlardan bir tanesi olmadığı belirtiliyor. Yani yakın korumanın daire başkan yardımcılığı kadrosuna sahip olduğu ancak başkan yardımcısı olduğu bir dairenin olmadığı ifade ediliyor.

Doğrudan başkan atıyor

RTÜK Yasası’na göre üst kurul başkan yardımcıları, 1. Hukuk Müşaviri ve daire başkanları RTÜK Başkanı’nın teklifi üzerine kurum kararıyla atanıyor. Diğer personelin atamasına ise doğrudan RTÜK Başkanı karar veriyor. Koruma polisinin atamasının da bu kapsamda yapıldığı belirtiliyor. “Yanıt hakkı” kapsamında başvurduğumuz Yerlikaya’nın makamı, kurum olarak böyle bir soruya yanıt verilemeyeceğini aktardı.

https://www.abcgazetesi.com/politika/olmayan-daire-baskanligina-atama-yaptilar/haber-110145

Bunlar da İlginizi Çekebilir