Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
21 Ağustos 2018 ( 723 izlenme )

Sağlık Bakanlığı İskenderpaşa cemaatine devredildi!

Yeni kabineyle birlikte Sağlık Bakanlığı’nın Menzil tarikatından, Erdoğan’ın organik bağı olan İskenderpaşa cemaatine devredileceği anlaşıldı.


Erkin Öztok

AKP’li yıllarla birlikte sağlık sektörü özelleştirmenin ciddi miktarlarda yaşandığı bir sektör oldu. Her yerde özel hastaneler türedi. Devlete ait sağlık kuruluşlarının kaynakları kısılırken özel sağlık kuruluşlarına yüksek miktarlarda teşvikler verildi.

Bu yaşanan dönüşüm cemaatlerin de iştahını kabarttı. Cemaatler hızla özel hastaneler kurmaya giriştiler. Devlet desteğinden büyük miktarlarda yararlanan bu cemaatlerin kurduğu sağlık kuruluşları hızla büyüdü ve hastaneler zincirine dönüştüler.

Yasalarda ve mevzuatlarda yapılan değişikliklerle özel hastanelerin önü açıldı. Bir taraftan aldıkları katkı payı arttırılırken diğer taraftan aranan şartlar azaltıldı. Ülkemizde geçmişten beri var olan doktorların hem devlette çalışma hem de özel muayenehane açma hakkı kaldırıldı. Bu şekilde daha yüksek ücretler almak isteyen doktorlar özel sağlık kuruluşlarında çalışmak zorunda bırakıldı, tecrübeli doktorlar hızla özel sağlık kuruluşlarına geçti.

AKP yöneticileri ve akrabaları ise cemaat hastanelerinin ortağı haline geldi. En bilindik örneği Emine Erdoğan’ın, Tayyip Erdoğan’ın da yakın olduğu bilinen İskenderpaşa cemaatine ait Medipol Hastaneleri’nin ortağı olması. İktidarla organik bağ kuran bu ‘sağlık kuruluşları’ devletten yüksek teşvikleri ve kupon arazileri rahatça kaptı.

Bu süreçlerin sonunda vatandaş sağlık hizmeti almak için yüksek meblağlar ödemeye mahkum edildi. Devlet hastanelerinin olanakları azaltılarak, vatandaş pek çok tedavi ve tetkik için özel sağlık sağlık kuruluşlarına gitmeye mecbur bırakıldı. Özel sağlık kuruluşlarının sırf daha çok para kazanmak için gereksiz ve yanlış işlemler yaptığı neredeyse her gün medyaya yansıyor.

YENİ KABİNE YENİ CEMAAT

Önceki Sağlık Bakanı Recep Akdağ döneminde bakanlığa Menzil Tarikatı hakim durumdaydı. Atamalara bile Menzil Tarikatı yönetiminin karar verdiği sık sık gündeme geldi. Fakat yeni kabineyle birlikte Sağlık Bakanlığı’nın, Erdoğan’ın organik bağı olan İskenderpaşa cemaatine devredileceği anlaşıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kabinede dikkat çeken isimlerden biri de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca. Yeni kabinenin patron bakanlarından biri olan Fahrettin Koca Medipol Hastaneleri ve Medipol Üniversitesinin sahibi. Aynı zamanda İskenderpaşa cemaatinin de yöneticileri arasında. Özel sağlık kuruluşlarıyla ilgili pek çok dernek ve vakfın da bakanlığa gelmeden önce yöneticisi durumundaydı. Aynı zamanda Erdoğan’ın aile doktoru. Erdoğan ailesi sağlıkla ilgili konularında Medipol Hastanelerini tercih ediyor.

SAĞLIKTA ÖZELLEŞTİRME PATRON BAKANLA HIZ KAZANACAK

Türkiye’nin en büyük özel sağlık kuruluşlarından olan Medipol Hastanelerini, 1997 yılında kuran ve patronu durumunda olan Fahrettin Koca, başkanı olduğu Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı (TESA) aracılığıyla 2009 yılında özel sağlık üniversitesi durumundaki Medipol Üniversitesi’ni de kurdu.

Medipol başta küçük bir hastane iken AKP’li yıllarda ciddi bir büyüme yakalayarak hastaneler zinciri haline geldi. Medipol Üniversitesi’ne, İstanbul’da kamuya ait değerli arazilerden Unkapanı’ndaki Tekel arazisi ve Beykoz Kavacık’ta bulunan yaklaşık 220 bin metrekarelik arazi peşkeş çekildi. Bu alanlara üniversitenin kampüsleri kuruldu.

Sağlıkta özelleştirme sürecinden ciddi miktarda nemalanan ve servetine servet katan Fahrettin Koca bakanlığında önceliğin özel hastanelere yönelik başlıklara verileceği konusunda basına yansıyan ciddi haberler var. Bunlar arasında fiyatların arttırılması, özel hastanelerin kamu hastanelerinin personelini ve kaynaklarını daha kolay kullanabilmesi ve özel hastanelerin daha denetimsiz hale getirilmesi başta gelen başlıklar.

SAĞLIK İSKENDERPAŞA CEMAATİNE EMANET

Önceki sağlık bakanı Recep Akdağ döneminde, bakanlığı Menzil tarikatının ele geçirdiğine dönük iddialar ayyuka çıkarken, yeni sağlık bakanı Fahrettin Koca ile birlikte sağlık bakanlığı yapılanmasında Nakşibendiliğin bir diğer kolu olan İskenderpaşa cemaati bakanlıkta hakim hale geliyor.

Medipol hastanelerinin perde arkasındaki sahibinin İskenderpaşa cemaati olduğuna dair ciddi iddialar mevcut. Nakşilerin İskenderpaşa kolunun lideri Mahmud Esad Coşan’ın oğlu ve cemaatin yeni lideri Nureddin Coşan ile 2009 yılında Haksağ Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi yönetim kurulunda yer alan Fahrettin Koca, şimdiki adıyla TESA’yı kurdu. Bu vakıf üzerinden Medipol Üniversitesi kuruldu ve kamu arazileri bu üniversiteye peşkeş çekildi. Diğer taraftan Fahrettin Koca’nın İskenderpaşa cemaatinin toplantılarında boy gösterdiği de basına yansımakta. Sağlık bakanlığındaki Menzil yapılanmasının bu atamayla birlikte gücünü kaybedeceğini ve Erdoğan’ın yetiştiği cemaat olan İskenderpaşa cemaatinin bakanlıkta hakim hale geleceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.

Fahrettin Koca, ‘Yeni Türkiye’de özelleştirme süreçlerinin gericilikle birlikte nasıl yürüdüğünün kabinede yer alan kanıtı durumunda.

http://gazetemanifesto.com/2018/saglik-bakanligi-iskenderpasa-cemaatine-devredildi-199479/

Bunlar da İlginizi Çekebilir