Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
21 Ağustos 2019 ( 138 izlenme )
Reklamlar

Saray boykotu büyüyor: Yargıtay üyelerinden de boykot kararı


Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacak olan adli yıl açılış törenine yönelik boykot büyüyor.


380 üyesi bulunan Yargıtay’ın 20 kadar üyesi törene katılmayacak. Bir Yargıtay üyesi, “Bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız” dedi. 

YARGITAY'DAN DA TEPKİ VAR

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, adli yıl açılışını 42 baronun boykot etmesinin ardından bir tepki de töreni düzenleyen Yargıtay’ın içinden geldi. 20 kadar Yargıtay üyesi, “bireysel tercihlerle” törene gitmeme kararı aldı. Bir Yargıtay üyesi, gerekçesini “Yürütmenin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde adli yıl açılışı yapmak yargı bağımsızlığını zedeler. Bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız. Siyasilerin etkisinden uzak bir yerde tören yapılmalı” sözüyle açıkladı. 

Cumhuriyet’in ulaştığı ve adının açıklanmasını istemeyen bir Yargıtay üyesi, baroların açıklamasına katıldığını belirterek, “Yaklaşık 20 kadar yüksek yargıç, törene katılmayacak. Bu örgütlü bir karar değil. Tamamen bireysel olarak, herkesin kendi başına aldığı bir karar. Ben gitmek istemiyorum. Kişisel tercihlerim ve edindiğim hukuk kültürü bunu gerektiriyor. Yürütmenin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde adli yıl açılışı yapmak yargı bağımsızlığını zedeler. Yargı bağımsızlığı ilkesi gereği katılmayacağım. Aslında yer de önemli değil. Külliye de devletin bir yeri. Ama asıl olan, bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız. Lüks otellere gitmeye de gerek yok. Yargıtay’ın kendi salonu var. Siyasilerin etkisinden uzak bir yerde tören yapılmalı” dedi.

Yargıtay Başkanlığı, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminden bu yana, adli yıl açılış törenlerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bulunan Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenliyor. 2 Eylül Pazartesi günü yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni de Saray’da olacak. Yargıtay, tören kapsamında Türkiye Barolar Birliği (TTB) ve 79 baro başkanlığına da davetiye gönderdi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın arasında bulunduğu 42 baro yönetimi, Yargıtay’ı eleştirerek Saray’daki törene gitmeyeceklerini açıkladı. TBB ise törene gitme kararı alırken, bu yıl Başkan Metin Feyzioğlu’nun da bir konuşma yapacağını bildirdi. İzmir Barosu, TBB’ye tepki göstererek “Bizi temsil etmiyorsunuz” dedi. 

https://halktv.com.tr/gundem/saray-boykotu-buyuyor-yargitay-uyelerinden-de-boykot-karari-402238h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'ye yakın anket şirketinin sahibi yanlışlıkla Erdoğan'ı eleştirdi 'Esnaf olsa 1 haftada anlar !' Fatura her zaman TL’ye kesiliyor! Ailesini devlet kadrolarına yerleştirmişti! "Türkiye'nin son 15 yılda yoksullukla mücadelede en başarılı ülkeyiz" Seçime saatler kala son İstanbul anketi!