Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
08 Kasım 2019 ( 31 izlenme )
Reklamlar

Simav’da şeker pancarı üretimi durma noktasına geldi!


Kütahya’nın Simav ilçesinde, geçmiş yıllarda 3 bin dekarlık bir alanda yapılan şeker pancarı üretiminin durma noktasına geldiği bildirildi. Bu yıl 5 dekarlık alanda bir çiftçi şeker pancarı ekimi yaptı. Ekimin azalmasında girdi maliyetleri ve kota uygulamasındaki olumsuzluklar etkili oldu.
Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, yaptığı açıklamada, “Simav ve çevre köylerinden 2 bin çiftçimizin, 3 bin dekar alanda yaptığı şeker pancarı üretiminden yaklaşık 18 bin ton ürün alınıyordu. Girdi fiyatlarının artışı ile birlikte, şeker pancarının ilçemiz ana deposundaki manuel boşaltma işi ve kota uygulamasındaki olumsuzluklardan dolayı, üretim durma noktasına gelmiştir. Bu yıl ilçemize bağlı Yeşilköy sınırları içinde 5 dekarlık alanda, bir çiftçimiz tarafından şeker pancarı ekimi ve hasadı yapılmıştır” dedi.

“DESTEK VERİLİRSE YENİDEN ÜRETİM YAPILABİLİR”

İlçenin tek şeker pancarı üreticisi Mehmet Çakar, “Bu yıl Simav ve çevresinde tek şeker pancarı üreticisi olarak 5 dekarlık tarlamda üretim yaptım. Tohum ve gübresinin fabrika tarafından verilen tarım çalışması sonunda 30 ton ürün aldım, Uşak şeker fabrikasına teslim ettim, 10 bin TL gelirim oldu. Çiftçilerimize destek verilirse, Simav'ın verimli arazilerinde yeniden şeker pancarı üretimi yapılabilir” diye konuştu. (İHA)

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/simavda-seker-pancari-uretimi-durma-noktasina-geldi-5438661/

Loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP Milletvekili 'Sen kimsin ben milletvekiliyim' diyerek, protokol görevlisine dayak attırdı ! 5 Ürün dışında hepsi ithal, ama bakana göre lideriz! İşte gericilik böyle bir şey…‘Kadınlar pantolon giymesin’ diyen İhsan Şenocak lise açıyor! Tunus’ta Erdoğan’a gazeteci protestosu