Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
11 Ekim 2018 ( 97 izlenme )
Reklamlar

Tarımda büyük çöküş! Kıtlık kapıda!

Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazırladığı rapora göre Türkiye tarım sektöründe büyük bir çöküşün içinde. İşte detaylar;


CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından hazırlanan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan raporda; AKP’nin yanlış tarım politikasının etkileri rakamlarla gözler önüne serildi.

2002'de 1 milyar TL borcu olan çiftçinin borcu 100 kat artarak toplam 100 milyar TL oldu. AKP iktidarında arpa, buğday, mısır, pamuk, soya, ayçiçeği, çeltik, mercimek, tütün gibi Türkiye’de yetiştirilmesi mümkün olan tarım ürünlerine 200 milyar dolar ödendi.

'AKP iktidarının çiftçiye adeta savaş açması' nedeniyle çiftçiler çareyi, köyden kente göç etmekte buldu. Son 16 yılda tarımsal nüfus neredeyse yarı yarıya azalarak 18 milyondan 11 milyona geriledi. AKP’nin özellikle 2010’dan sonra gıdasal ürünlerde üretimi desteklemek yerine ithalata yönelik bir politika izlemesinin yaşanan ekonomik krizin de etkisiyle Türkiye’de bir kıtlık yaşanmasına neden olabileceği uyarısı yapıldı. 

Çiftçiyi ve üretimi önemseyemeyen politikalar nedeniyle tarımsal üretimde kendi kendine yeterli bir ülke olan Türkiye’nin artık gıda ithalatçısı konumuna geldiğini vurgulayan raporda şu tespitlere yer verildi:

4 Çiftçinin ne kadar destekleneceği yasa ile belirlenmiş olmasına ve GSMH’nın yüzde 1’i çiftçiye destek olarak verilir denen bir Tarım Kanunumuz bulunmasına rağmen, AKP yasalara uymamış ve çiftçinin yasayla hak ettiği desteğin sürekli yarısını çiftçiye verdi. 2006’dan beri çiftçinin 100 milyar TL’yi aşan alacağı bulunmasına rağmen, AKP bunu görmezden geldi. 16 yıllık AKP iktidarında girdi fiyatlarındaki sürekli artışa karşılık, ürün fiyatları neredeyse aynı kaldı. 10 yıldan beri buğday fiyatları 80-90 kuruş aralığında seyretmekte, 10 yıl önce 2 TL olan mazot fiyatı bugün 6.30 TL’ye yükseldi. 

7 MİLYON KİŞİ AZALDI

Tohumculuk sektörü, gübre piyasası, tarım ilaçları, bitkisel yağ sanayi, şeker sanayi, tavukçuluk, tarım aletleri ve tarım bankacılığında yabancı sermaye egemenliği her geçen gün arttı.

Tarımsal üretimden yeterli gelire sahip olamayan ve borçlanan çiftçiler çareyi, köyden kente göç etmekte buldu. Son 16 yılda tarımsal nüfus 18 milyondan 11 milyona geriledi. Kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye bundan sonra kıtlıkla karşı karşıya kalacağını gösteriyor.

https://www.siyasetcafe.com/tarimda-buyuk-cokus-kitlik-kapida-41670h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP, devletin il müdürlüğünde teşkilat toplantısı yaptı! 'Camilerde yardım adı altında toplanan paralara ne oluyor?' demişti! O imam açığa alındı! AKP'liler aday tanıtım toplantısında birbirine girdi ! Milyarlarca liralık zarar halkın sırtına yüklendi!