Anasayfa1
19 Ocak 2018 ( 285 izlenme )
Reklamlar

TDK’da skandal tanım!

Türk Dil Kurumu, büyük bir skandala imza attı. Sözlükte “vazalak” kelimesinin anlamı hem “aptal” hem de “Alevi” olarak verildi. Bu ifadeler sonrasında TDK'ya tepki yağdı.


Türk Dil Kurumu sözlüğünde skandal bir tanım yer aldı. Sözlüğe “vazalak” kelimesini yazanlar iki farklı tabirle karşılaştı. TDK’nın verdiği ilk tanımda “geveze, sözünü bilmez, aptal, serseri” anlamları sıralanıyor.

ALEVİ TANIMINA BÜYÜK TEPKİ

“Vazalak” kelimesi için verilen ikinci tanımlamadaysa “Alevi, Müslüman olmayıp öyle görünen ve oruç yiyen” ifadeleri kullanıldı. Sözlükte yer alan bu ifadeler özellikle Alevi vatandaşlar tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı.

tdk2

DAHA ÖNCE DE YAPMIŞTI

TDK’nın bu konudaki skandalı ilk değil. Sözlük daha önce de ‘kirli’ kelimesinin sözlük anlamına “Aybaşı durumunda bulunan (kadın)” açıklaması vermişti. Yine  “müsait” kelimesinin karşılığı olarak “Kolayca flört etmeye açık olan kadın” yazılmış ve kurum bu ifadeler üzerine büyük tepki almıştı.

http://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/tdkdaskandaltanim2181703/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Dolarla ne işiniz var' diyen Albayrak'a yanıt! 19 maddeyi sıraladı ve ekledi "Yeter mi?" Arpa için çiftçiye 1.750 yabancıya 2.400 lira! Sedat Peker'den flaş iddia! AKP'li hangi isim Sezgin Baran Korkmaz'dan araba aldı? Erdoğan'ın yanındaki isimden Kılıçdaroğlu'na bomba itiraflar! "Muhalefetin söylediklerini duyunca kıyameti koparıyor"