Home
29 Eylül 2022 ( 15 izlenme )
Reklamlar

TOGG ne kadar olacak? Togg'un ortağı, üretimden 1 ay önce satış rakamını ilk kez dile getirdi

TOGG ne kadar olacak? Togg'un ortağı, üretimden 1 ay önce satış rakamını ilk kez dile getirdi

Türkiye'nin yerli elektrikli otomobilinin üretimine başlamasına yaklaşık 1 ay kala aracın fiyatıyla ilgili önemli bir açıklama geldi. Temmuz ayında elektrikli otomobillerin ÖTV'sinin düzenlendiği günlerde Togg'un CSUV modelinin yüzde 10 ÖTV segmentinde yer alabileceği ve yaklaşık 910.000 TL'den satışa çıkabileceği tahmin ediliyordu. Bu tahminler, Togg'un ortaklarından Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan tarafından doğrulandı.

29 Ekim'den itibaren Gemlik'te üretilecek elektrikli otomobil, 2023'ün ilk çeyreğinde satışa çıkacak. Togg'un piyasaya ilk olarak C segmenti SUV gövdesiyle girmesinin en tuhaf yönlerinden biri de kuşkusuz aracın fiyatı. Togg CEO'su Gürcan Karakaş, aracın her fırsatta "erişilebilir" bir fiyat politikasına sahip olacağını söylese de henüz konuyla ilgili resmi bir rakam yok.

Ancak geçtiğimiz Temmuz ayında elektrikli otomobiller için özel tüketim vergisinde (ÖTV) yapılan değişiklik Togg'un fiyatına dair ipuçları veriyor. Son değişiklikle motor gücü 160 kW'ı geçmeyen ve taban değeri 700.000 TL'yi geçmeyen elektrikli otomobiller için yeni ÖTV oranının yüzde 10 olduğunu hatırlatmakta fayda var.

700 BİN LİRA ÜZERİNDEKİ MODELLERDE YÜZDE 40 ÖTV
Aynı motor gücüne sahip ancak taban değeri 700.000 TL'nin üzerinde olan elektrikli araçlar için yeni ÖTV oranı yüzde 40 olarak belirlendi. Motor gücü 160 kw'ın üzerinde olan elektrikli otomobillerde, taban değeri 750.000 TL'yi geçmeyenler yüzde 50, yüzde 60'ı aşanlar vergi matrahına giriyor. Düzenlemenin çıktığı günlerde Togg'un fiyatının da bu değişiklikten etkilenebileceği kaydedildi.

4 TEKERLEK ÇEKİŞLİ MODELDEN YÜZDE 50 ÖTV ALINACAK
O kadar güçlü ki, Togg'un %100 elektrikli SUV modelinin arkadan çekişli (RWD) versiyonlarının 149 kW, dört tekerlekten çekişli (AWD) versiyonlarının ise 298 kW güç sunacağı söyleniyor. Böylece Togg'un Csegment SUV modelinin arkadan çekişli (RWD) versiyonları yüzde 10 ÖTV segmentine girebilir ve dört tekerlekten çekişli (AWD) versiyonları yüzde 50 ÖTV segmentine düşecek.

SATIŞ FİYATINI 910 BİN LİRA OLARAK TAHMİNİNDE BULUNDU
Togg'un CSUV modelinin arkadan çekişli versiyonu 700.000 TL üst değere sahipse, yeni mevzuata göre aracın perakende satış fiyatının 910.000 TL civarında olacağı söylenebilir.

“VATANDAŞLARIN ULAŞACAĞI BİR ARAÇ OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ”
O dönemde yaptığımız bu öngörü, Togg'un ortağı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan tarafından da doğrulandı. Özilhan, Dünya gazetesine verdiği röportajda, “Togg yüzde 10 ÖTV segmentinde kalmaya devam ediyor. Fizibiliteyi araştırırken ÖTV'yi yüzde 7 olarak hesapladık. ÖTV'de üç nokta aşımı var ama çözebiliriz Sorun teşkil etmiyor. Türk vatandaşlarının ulaşabileceği bir araç düşünüyoruz." Açıklamalarında bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sinan Ateş cinayetinde MHP izi: 'MYK üyesi hakkında yakalama kararı çıkarıldı' iddiası AKP'nin 'mülakat kalkacak' yalanına ittifak ortağı da şaşkın Deprem bölgesine 26 katlı bina diken milletvekili inceleme heyetine girdi Pakistanlı sığınmacı, plajdaki kadınların videosunu çekerek TikTok hesabından paylaştı!