Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
10 Ocak 2020 ( 59 izlenme )

Tunus, Türkiye'nin Libya'ya sokmak istediği silahlara el koydu!


Ankara’nın Libya savaşı konusunda desteğini alamadığı Tunus’tan farklı bir hamle geldi. Tunus İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den Libya’ya gönderilen silahlara el koydu. Bakanlık, silahların ülkenin güneyinden Libya’ya sokmak istendiği açıklamasını yaptı.


Sputnik Arapça’da yer alan habere göre, Türkiye’nin dış politikada, Suriye ve Doğu Akdeniz’deki krizinden sonraki adresi bu kez Libya. Türk askerinin bir yıl süreyle Libya’ya gönderilmesine izin veren tezkerenin TBMM’den geçmesinden kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk askerinin Libya’ya ulaştığını açıkladı.

Türkiye Libya’ya asker gönderme konusunda Libya ile komşu olan Tunus’un desteğini almaya çalışırken, Tunus’tan dikkat çekici bir açıklama gelmişti.

Tunus Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Tunus, Libya’da hiçbir eksen ya da grubun tarafında olmayacaktır” denilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’a yaptığı sürpriz bir ziyaret sırasında, “Libya’da istikrarın sağlanması yönündeki çabalara, Tunus’un çok değerli ve yapıcı katkıları olacağı inancındayım” ifadelerini kullanmıştı.

Tunus’ta yayınlanan Webmanagercenter adlı internet siteleri grubu da Erdoğan’ın ziyaretini “sürpriz’’ olarak nitelenmiş ve Erdoğan’ın Tunuslu mevkidaşı Kais Sayed tarafından davet edilmediğini belirtmişti.

Bölgede tartışmalar ve diplomasi trafiği devam ederken, Sputnik Arapça, Tunus İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye’den gelen ve Libya’ya götürülen silahlara el konulduğunu duyurduğunu yazdı.

Habere göre, Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Halid El Hayuni, ülkede yayın yapan Şems FM’e yaptığı açıklamada, silahların Tunus’un güneyindeki Medenin ilinde bulunan Bani Khaddash bölgesinde ele geçirildiğini ve Tatavin bölgesinden geçirilerek Libya’ya ulaştırılmak istendiğini söyledi.

Tunus Devlet Başkanlığı’nın Facebook hesabından yapılan resmi açıklamada da bazı basın kuruluşlarında Türkiye’nin Tunus’tan deniz ve hava sahasını kullanma talebinde bulunduğu yönünde yer alan haberlerin doğru olmadığı belirtilmişti.

Açıklamada, şu ifadeler yer almıştı:


“Tunus Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’den ülkenin hava ve deniz sahasını kullanmayı talep ettiğine ilişkin basında ve sosyal medyada dolaşan haberleri açıklığa kavuşturmayı önemsiyor. Bu haberler asılsızdır.”
Son günlerde çeşitli kaynaklardan yapılan propagandaların “Tunus’un resmi tutumunun güvenilirliğini baltalamak ve Tunus’u bazı kardeş ve dost ülkelerle bir araya getiren ilişkileri kötülemek” amacı taşıdığı aktarılan açıklamada, “Tunus’un ulusal egemenliğine düşkün olduğu kadar eksenlerden uzak durma, uluslararası meşruiyete bağlı kalma ve bölgedeki tüm halkları bölünmeden sakınmada kararlı olduğu” ifade edilmişti.

https://www.parlamentohaber.com/tunus-turkiyenin-libyaya-sokmak-istedigi-silahlara-el-koydu/

Bunlar da İlginizi Çekebilir