Home
13 Ocak 2023 ( 21 izlenme )
Reklamlar

Türk Lirası dolar karşısında en çok değer kaybeden üçüncü para birimi!


Türk lirası, 2022 yılında dolar karşısında en fazla değer kaybeden üçüncü para birimi oldu. Türk lirası, savaşta olan Rusya ve Ukrayna’nın para birimleri karşısında bile yüzde 55 ve yüzde 4 değer kaybetti.Türk lirası 2022 yılı içerisinde yüzde 34,9’luk değer kaybıyla dolar karşısında en fazla değer kaybeden üçüncü para birimi oldu.

Ekonomim’de yer alan haber göre, dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi yüzde 69,1 ile Arjantin Peso’su oldu. İkinci sırada yüzde 56,9’luk değer kaybıyla Mısır Lirası yer aldı. Üçüncü sırada yer alan TL’nin ardından, yüzde 26,8 ile Pakistan Rupisi ve yüzde 21 düşüşle Bangladeş Takası sıralandı.

2022’ye 13 lira seviyesinde başlayan dolar/TL, yılı 18,7 seviyesinde tamamladı. Dolar ilk 6 aylık dönemde yüzde 25’ten fazla değer kazanırken, izleyen ikinci 6 aydaki artış ise yüzde 3’ün altında tutuldu.

RUS RUBLESİNİN DEĞERİ YÜZDE 55 ARTTI

TL, geçen yılın tamamında dolar dışındaki birçok para birimine karşı da değer yitirdi. TL’ye karşı Euro yüzde 36, Sterlin yüzde 26, Yuan yüzde 29, Yen yüzde 23 ve İsviçre Frangı da yüzde 50 değer kazandı. Diğer yandan savaş halindeki iki ülkeden Rus Rublesi’nin TL karşısındaki değer artışı yüzde 55, Ukrayna’nın para birimi Grivna’nın artışı ise yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti.

TL, Irak Dinarı’na karşı yüzde 30, İran Riyali’ne karşı yüzde 29 ve Bulgar Levası’na karşı yüzde 24 değer kaybetti. Njierya Nairası’na karşı kayıp yüzde 22, Günay Afrika Randı’na karşı kayıp da yüzde 32 seviyesinde gerçekleşti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Azerbaycan'da gördüğü manzara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çileden çıkardı: Onları köşeye sıkıştırmalıyız Yüksek KPSS notu alanlar mülakat mağduru oldu! Kılıçdaroğlu: "Egemenlerin düzenini yıkacağız" Rektörden çok tartışılacak sözler! "Ders kitapları Said-i Nursi anlayışıyla yazılsın"