Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
24 Nisan 2020 ( 37 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'nin tartıştığı şirkete büyük kıyak!


Şirket, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde ve onlarca işçisini sendika üyesi olduğu için işten çıkarttığı dönemde gündeme gelmişti.ABD merkezli Cargill şirketine yatırım teşviki verildi. Şirkete yüzde 70 vergi indirimi uygulanacak, KDV ve gümrük vergisinden istisnası sağlanacak. Devlet tarafından kurumlar vergisi indirimi de uygulanarak şirketin 44 milyon 659 bin 79 liralık yatırımına ‘katkı sunulacak’. Şirket, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde ve şirketin belirttiğine göre 14 işçisini sendika üyesi olduğu için işten çıkarttığı dönemde gündeme gelmişti. Yüzlerce gündür direnişte olan Cargill işçileri, "Sadece işimizi geri istiyoruz" diyerek eylemlerine devam ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 1-29 Şubat tarihleri arasında düzenlene yatırım teşvik belgelerini 22 Nisan günü Resmi Gazete’de açıkladı. 671 şirkete yatırım teşviki verilirken, bu şirketler arasında şeker fabrikalarının özelleştirmesiyle gündeme gelen Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üreticisi Cargill de yer aldı. ABD merkezli şirkete yüzde 70 vergi indirimi uygulanacak, KDV ve gümrük vergisinden istisna tutacak. Bakanlık tarafından kurumlar vergisi indirimi de yapılarak, şirketin 44 milyon 659 bin 79 liralık yatırımına da ‘katkı sunulacak’.

Hükümetin Şeker Kurulu'nu kapatıp hemen ardından da 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararı almasında Cargill'in etkili olduğu iddia ediliyordu. Cargill ise özelleştirmeler konusunda etkisinin olmadığını ileri sürmüştü.

Cargill'in Ocak 2018'de yayımladığı raporda, kotaların kaldırılmasını, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini isteniyor ve kamunun yapacağı her türlü çalışmaya paydaş olarak katılma talebi yer alıyordu. Cargill'e göre, özelleştirme halinde Türkiye daha hızlı büyüyecek, üretim, istihdam ve ihracat artacak, hükümet de daha fazla vergi toplayacaktı. Raporda özelleştirme halinde, NBŞ üretiminin yüzde 50'lere yaklaşacağı belirtiliyordu.

https://odatv4.com/turkiyenin-tartistigi-sirkete-buyuk-kiyak-24042016.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Memleketine bayramlaşmaya gitti miting oldu! Trabzon’da İmamoğlu fırtınası! Erkan Baş’tan ‘TBMM’de kavga’ açıklaması: Planlı bir linç girişimi vardı Türkiye'nin dört bir tarafından intihar haberleri! Meral Akşener "Kemal Kılıçdaroğlu'nun tavrı her türlü takdirin üzerinde, demokrasi tarihinde övgü ile yerini alacaktır"