Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
04 Mart 2019 ( 144 izlenme )
Reklamlar

Yandaş bile isyan etti: Önceki halimizi arıyoruz

Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi 100 günlük icraattan çoğunluğunun yapılmadığını yazdı.Hükümete yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi’nin yazarı Ahmet Ünlü bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük icraat programının çoğunluğunun gerçekleştirilmediğini yazdı. Ünlü’nün yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bakanlıkların teşkilatlanması tamamlandı mı?

100 Günlük İcraat Programında her kurum için en temel iki konuya yer verilmişti. Bunlardan birincisi geçiş sürecinin temel aşamalarının 100 gün içinde tamamlanması, ikincisi ise 2019 – 2023 dönemine ilişkin Stratejik Plan çalışmalarının Kasım ayı sonunda tamamlanacak şekilde başlatılmasıydı. Bunların rutin ve mutlaka yapılması gereken eylemler olduğu için eylem olarak konulmasını doğrusu anlayamamıştık. Ancak, gelinen süreçte birçok bakanlık hala teşkilatlanmasını maalesef tamamlayamamıştır. Hatta bazı bakanlıkların tekrar ayrılması dahi konuşulmaya başlanmıştır.

Anlaşıldığı kadarıyla bütün bakanlıklar 100 gün içerisinde daire başkanı ve üstü atamalarını tamamlayacaktı. Bu çerçevede, Programda bakanlık ve kamu kurumlarının kadro ihdas ve dağılımlarının tamamlanması, Daire Başkanı ve üstü kadrolar ile il müdürü atamalarının tamamlanması ve Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşlara ilişkin atamaların yapılması eylemler arasında yerini almıştı. Maalesef birçok bakanlıkta hala atama süreci devam etmektedir. Hatta önceki durum dahi aranır olmaya başlanmıştır.

Özellikle yeni sistemde müsteşar ve yardımcılarının kaldırılarak müsteşarların fonksiyonlarının bakan yardımcılarına yüklenmesi ile sayılarının arttırılması bazı kurumlarda ciddi sorunlar oluşturmaya başlamıştır. Çünkü, önceki sistemde bakanlardan sonra teşkilatın sevk ve idaresi müsteşarlar tarafından yapılmaktayken yeni sistemde çok başlı bir sistem oluşmuştur. Bu durum ise bakanlıklardaki bütünlüğün ve koordinasyonun bozulmasına yol açmıştır. Özellikle kamu tecrübesi olmayan bakan yardımcılarının sisteme sokulmasıyla karmaşanın daha da arttığı görülmeye başlanmıştır. Yani bakanlıklardaki bakandan sonraki kişi sayısının fazlalığı ve hiyerarşik eşitliği sistemde tıkanıklık oluşturmaya başlamıştır.

Üniversite mezunlarına iş imkânı sağlanacaktı

Programda üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasası ile tanıştırılması için 5 bin gencin “İşe İlk Adım Projesinden” yararlandırılması amaçlanıyordu. İş-Kur tarafından 01.08.2018-31.12.2018 tarihlerini kapsayan “İşe İlk Adım Projesi Uygulama Usul ve Esasları” yürürlüğe konulmuştur. Sağladığı katkı nedeniyle 2019 yılında da projenin uygulanacağını düşünüyoruz.

47 bin 773 güvenlik personeli alınacaktı

100 gün içerisinde güvenlik birimlerimizin (EGM, JGK, SGK) personel kapasitesini artırmak amacıyla 7.000 Çarşı ve Mahalle Bekçisi ile beraber toplam 47.773 güvenlik personel alınması taahhüdü oldukça önemliydi. Geçen süre zarfında çok sayıda Çarşı ve Mahalle Bekçisi ile güvenlik personeli alımı yapılarak belirlenen hedefe ulaşılmıştır.”

http://halktv.com.tr/yandas-bile-isyan-etti-onceki-halimi-ariyoruz-379636

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP’den çok sert ‘Kızılay’ açıklaması! Tarım ülkesi Türkiye'de, buğdaydan mısıra her şey dışarıdan ithal ! İŞKUR, 4 aydır işsizleri gizliyor! AKP'de "bedava kömür" krizi