Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
21 Aralık 2018 ( 1158 izlenme )

YSK açıkladı: Bir tek Erdoğan'a yasak yok!

Yüksek Seçim Kurulu, yerel seçimlere ilişkin İYİ Parti’nin yaptığı başvuruyu reddetti.


24 Haziran Genel seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi. Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı ise Erdoğan oldu. 24 Haziran seçimlerinde Meclis'e girmeye hak kazanan İYİ Parti ise 31 Mart yerel seçimleri öncesi, bu yeni sistemde partili Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim yasakları kapsamına alınması yönünde başvuruda bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise Meral Akşener’in Genel Başkanlığını yaptığı İYİ Parti’nin başvurusunu reddetti.

Buna göre; Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan, bakan ve milletvekillerinin 21-31 Mart günleri arasında makam araçlarını kullanamayacağı, açılış ve temel atma törenlerinin düzenlenemeyeceğine ilişkin seçim yasaklarından muaf olacak. Tayyip Erdoğan 31 Mart’a kadar ‘Cumhurbaşkanı’ sıfatıyla devletin tüm olanaklarını kullanabilecek ve seçim propagandası yapabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti’nin başvurusuna 3.5 ay kala yanıt verdi. YSK başvuruyu anayasa gereği cumhurbaşkanının devletin başı kabul edildiği ve seçim yasaklarının cumhurbaşkanına uygulanamayacağı gerekçesiyle reddetti.

https://www.siyasetcafe.com/ysk-acikladi-bir-tek-erdogana-yasak-yok-45176h.htm

Bunlar da İlginizi Çekebilir