Anasayfa
07 Kasım 2019 ( 184 izlenme )
Reklamlar

23 Haziran İstanbul Seçim sonucunu doğru bilen anket şirketinin genel müdüründen son anket açıklaması


23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Seçimi'ni doğru bilen KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ağırdır, "AK Parti 'makbul vatandaşlığı' kaldırmadı, bunun yanına 'dindarlığı' ve Kartal İmam Hatip'i de ekledi" dedi. Ağırdır son yaptıkları anket çalışması ile ilgili de AKP'nin ancak yüzde 2526 oranında destek aldığını söyledi.AKP’nin 2002’de iktidara gelirken en güçlü iddiasının ‘makbul vatandaş’ olarak tanımlanan ‘Türk, Sünni, Hanefi, laik’ profilini değiştirmek olduğunu söyleyen KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “AK Parti 'makbul vatandaşlığı' kaldırmadı aksine bunun yanına 'dindarlığı' ve Kartal İmam Hatip'i de ekledi” dedi.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır AKP’nin 17 yıllık iktidarında yaşanan kırılma noktalarını veriler ışığında yorumladı. 2002’de iktidara gelen AKP’nin kentleşmenin arttığı ve toplumun değişim istediği bir dönemde ortaya çıktığını söyleyen Ağırdır, “20072011 arası seçmen politize edildi, 2011’den sonra ise ‘Erdoğancılaştırıldı’” dedi.

AKP’nin kentleşmenin arttığı ve toplumun değişim istediği bir döneme ortaya çıktığını söyleyen Ağırdır, “İktidara geldikten hemen sonra 2004 yılında Avrupa Birliği(AB) ile müzakere süreci başladı. O dönemde ‘Değişimin öncüsü AK Parti mi’ tartışmaları başlamıştı. Değişim vaadi ile gelen AK Parti şimdi kendi hikayesini tersten yazıyor” ifadelerini kullandı.

AKP’nin ilk dönemlerinde kitlesi ile hizmet ve proje üzerinden konuştuğunu ancak bu söylemin zamanla ‘öteki’yi suçlamaya evirildiğini ifade eden Ağırdır, “Yüzde 5051’lik oy da kimlik ve kutuplaşmaya teslim olmuş bir Türkiye üzerinden gerçekleşti” dedi. 

17 yıldır tek başına iktidarda olan AKP’nin şu an ‘muhalefet üzerinden varlığını sürdürebildiğini’ söyleyen Ağırdır, “Araştırmalarımız şunu gösteriyor ki AK Parti, 1 Kasım’da 100 kişiden 45’inin desteğini alıyordu ama şimdi 2526 kişiden destek alabiliyor ve ancak MHP desteğiyle iktidarını sürdürebiliyor” diye konuştu.

http://www.krttv.com.tr/siyaset/23haziranistanbulsecimsonucunudogrubilenanketsirketiningenelh18798.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hangi Bakan'da korona çıktı? “Vatandaş 30’lu koli yumurtayı 100 liraya alacak” Teknoloji devi Apple, Türkiye'deki tüm ürünlerini yüzde 20 artırdı. İktidar özel hastanelere kıyamadı! Özel hastaneler Covid-19 ücreti almaya devam edecek!