Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
07 Kasım 2019 ( 167 izlenme )
Reklamlar

23 Haziran İstanbul Seçim sonucunu doğru bilen anket şirketinin genel müdüründen son anket açıklaması


23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Seçimi'ni doğru bilen KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ağırdır, "AK Parti 'makbul vatandaşlığı' kaldırmadı, bunun yanına 'dindarlığı' ve Kartal İmam Hatip'i de ekledi" dedi. Ağırdır son yaptıkları anket çalışması ile ilgili de AKP'nin ancak yüzde 25-26 oranında destek aldığını söyledi.AKP’nin 2002’de iktidara gelirken en güçlü iddiasının ‘makbul vatandaş’ olarak tanımlanan ‘Türk, Sünni, Hanefi, laik’ profilini değiştirmek olduğunu söyleyen KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “AK Parti 'makbul vatandaşlığı' kaldırmadı aksine bunun yanına 'dindarlığı' ve Kartal İmam Hatip'i de ekledi” dedi.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır AKP’nin 17 yıllık iktidarında yaşanan kırılma noktalarını veriler ışığında yorumladı. 2002’de iktidara gelen AKP’nin kentleşmenin arttığı ve toplumun değişim istediği bir dönemde ortaya çıktığını söyleyen Ağırdır, “2007-2011 arası seçmen politize edildi, 2011’den sonra ise ‘Erdoğancılaştırıldı’” dedi.

AKP’nin kentleşmenin arttığı ve toplumun değişim istediği bir döneme ortaya çıktığını söyleyen Ağırdır, “İktidara geldikten hemen sonra 2004 yılında Avrupa Birliği(AB) ile müzakere süreci başladı. O dönemde ‘Değişimin öncüsü AK Parti mi’ tartışmaları başlamıştı. Değişim vaadi ile gelen AK Parti şimdi kendi hikayesini tersten yazıyor” ifadelerini kullandı.

AKP’nin ilk dönemlerinde kitlesi ile hizmet ve proje üzerinden konuştuğunu ancak bu söylemin zamanla ‘öteki’yi suçlamaya evirildiğini ifade eden Ağırdır, “Yüzde 50-51’lik oy da kimlik ve kutuplaşmaya teslim olmuş bir Türkiye üzerinden gerçekleşti” dedi. 

17 yıldır tek başına iktidarda olan AKP’nin şu an ‘muhalefet üzerinden varlığını sürdürebildiğini’ söyleyen Ağırdır, “Araştırmalarımız şunu gösteriyor ki AK Parti, 1 Kasım’da 100 kişiden 45’inin desteğini alıyordu ama şimdi 25-26 kişiden destek alabiliyor ve ancak MHP desteğiyle iktidarını sürdürebiliyor” diye konuştu.

http://www.krttv.com.tr/siyaset/23-haziran-istanbul-secim-sonucunu-dogru-bilen-anket-sirketinin-genel-h18798.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diyanet dergi basımına servet harcıyor! Diyanet ‘haram’ dediği faizden 256 bin TL aldı! CHP'den YSK'ya çok sert tepki: Başkan ve müdürlerin kusuru yok ise... Almanya'nın 6.000 Türk vatandaşını sınır dışı etme kararının ardından, gurbetçi abimizin haklı isyanı