Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
10 Temmuz 2019 ( 49 izlenme )
Reklamlar

300 yıllık köprü restorasyondan sonra yıkıldı!


Rize'nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, 18'inci yüzyılda inşa edilen koruma altındaki taş kemer köprü çöktü. 2011 yılında restore edilen köprünün çökmesi yöre sakinlerini üzdü. Yıkımdan restorasyonu sorumlu tutan köy sakinleri, "300 yıldır ayakta duran köprü restorasyondan sonra yıkıldı. Köprünün taşlarının toplanarak eski haline uygun yeniden inşa edilmesini istiyoruz" dedi.Ambarlık köyünde Salarha Deresi üzerine 18’inci yüzyılda kesme ve moloz taştan inşa edilen tek gözlü Ambarlık Kemer Köprü, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alındı. Geçen yıl restore edilen 40 metre uzunluğunda 3,20 metre genişliğinde ve 10 metre yükseklikteki köprü, bu sabah saatlerinde kendiliğinden çöktü. Yolu düzenli moloz taş ile örülmüş bölgenin önemli tarihi değerleri arasındaki köprünün çökmesi, yöre sakinlerini üzdü. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çöken köprü enkazında incelemelerde bulundu.

300 yıllık tarihi köprü bu sabah çöktü. Foto: AA

300 YILDIR YIKILMAYAN KÖPRÜ ŞİMDİ NİYE YIKILDI

Köylerinin simgesi köprünün çökmesine üzüldüklerini söyleyen Hasan Türüt, “Bu sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile uyandık. Kaza oldu sandık. Baktık ki bizim 300 yıllık köprümüz yerinde yok. Bunca yıldır ayakta duran köprü, restorasyonu yapıldıktan sonra yıkıldı. 300 yıldır yıkılmayan körü restorasyon çalışmalarından sonra yıkıldı. Bu durum bizi düşündürüyor. Bunca yıldır duran köprü neden yıkıldı? Köprüde açılmalar olmuştu bu durumu yetkililere bildirdik ama kimse oralı olmadı. Ya köprünün üzerinde birileri olsaydı ya bir can kaybımız olsaydı. Bunun sonuçları ne olacaktı? Hesabını kim verecekti.?” dedi

2003 yılında tescillenip koruma altına alınan köprü köprü 2011 yılında restore edilmişti. Köprünün yıkılmadan önceki görüntüsü.Foto: AA

‘KÖYÜN SEMBOLÜYDÜ’

Köy Muhtarı İdris Türüt, yaptığı açıklamada, Ambarlık Kemer Köprü’nün, köyün sembolü olduğunu söyledi. Türüt, “2011’de köprüde onarım yapıldı. Taban kısmında hiçbir sıkıntı yoktu. Kenarlarında deforme vardı. Onları yapmak için köprüyü tamamen onarıma aldılar.” dedi. Köprünün sabah saatlerinde yıkıldığını belirten Türüt, “Bu köyde doğan ve büyüyen herkes köprüyü karşısında bulmuş. Ulaşım sorun değil, yaparsın bir köprü, herkes ulaşımını sağlar. Bunlar tarihi eserlerimiz. Köyüm adına çok üzgünüm. Günde yaklaşık 200 turist gelip köprüde fotoğraf çektiriyordu.” diye konuştu.

Köy sakinleri köprünün yıkımından restorasyon çalışmalarını sorumlu tutuyor. Foto: AA

‘TARİHİN SİLİNİP YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ’

Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan, Ambarlık’taki tarihi köprünün çöktüğünü üzüntü ile öğrendiklerini belirterek, Vadimizin kültür ve turizm bakımından tarihi aynası olan köprünün çökmesi, bizleri derinden üzmüştür. Bu tarihi köprü birkaç yıl öncesinde restore edilmişti. Onca dere taşkını, afet gören köprünün bugün yıkılmasının araştırılmasını yetkililerden zaman kaybetmeden istiyoruz.

Aynı zamanda su debisi artmadan bir an önce tarihi köprünün taşları dereden çıkartılarak yeniden inşa edilip, vadimize kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını, kaybolmasını istemiyoruz? dedi.

Köprünün yıkılmasına üzülen köylüler taşların toplanıp köprünün aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesini istiyor. Foto: AA

Foto: AA


https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/300-yillik-kopru-restorasyondan-sonra-yikildi-5223421/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Saray’a soru yasak! Belediye binasında Mansur Yavaş'ın giremediği 'gizemli' oda! Fabrikalar satıldı böyle oldu! Sayıştay’dan çok acı ‘şeker’ raporu! Skandal: Atatürk’e 'katil' diyen kitap okulda ödev oldu!