Anasayfa
11 Aralık 2020 ( 32 izlenme )

Aleviler için tarihi karar! Dünyada bir ilk!


Almanya Kuzey RenVestfalya Eyaleti hükümeti, Alevilik inancını bir inanç toplumu olarak en üst seviyede tanıdı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat tarafından yapılan açıklamada, kararın dünyada ilk olduğuna dikkat çekilerek, "Elde edilen bu hak ile birlikte Almanya’da Aleviler olarak talep ettiğimiz anayasal tüm haklarımızı böylece almış olduk." denildi.Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, ‘Kamu Tüzel Kişilik statüsü‘nü elde etti. Daha önce Eyalet Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan, Başbakan tarafından imzalanan statü Nordrhein Wesfallen Eyalet Parlamentosu tarafından da kabul edildi.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı ve Avrupa Aleviler Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, "Kamu kurumu oluyoruz. Almanya’da Alevilik diğer din ve inanç grupları gibi eşit haklara sahip olacak. Yani Almanya’daki Katolik, Ortodoks, Protestan kiliselerinin anayasal olarak hangi hakları ve yetkileri varsa Aleviler de aynı haklara sahip olacak." dedi.

Buna göre Alevilerin sahip olacağı bazı haklar şöyle:

Kiliselerin sahip olduğu tüm anayasal haklara ve yetkiler.

Özerk ve bağımsız.

Kamulaştırma yetkisi.

Vergi, harç gibi konuları ilgilendiren ayrıcalıklar.

Ekonomik destek fonlarından faydalanılabilecek.

Siyaset kurumları içerisinde söz hakkı olacak.

DÜNYADA BİR İLK

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı ve Avrupa Aleviler Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat tarafından yapılan açıklamada, kararın dünyada ilk olduğuna dikkat çekildi. Mat, "Elde edilen bu hak ile birlikte Almanya’da Aleviler olarak talep ettiğimiz anayasal tüm haklarımızı böylece almış olduk." dedi.

Hüseyin Mat şu açıklamayı yaptı:

Bugün, 10 Aralık 2020, tarihi bir gün yaşıyoruz.
Biraz önce yapılan görüşmeler sonucunda Nordrhein Wesfallen Eyalet Parlamentosu, Almanya’da yaşayan yüzbinlerce Alevi’yi ilgilendiren çok önemli bir karar aldı. Bu karar Dünya Alevi Tarihi’nde bir ilktir. Alevilerin bir devletten alabileceği en değerli ve en üst haktır. Elde edilen bu hak ile birlikte Almanya’da Aleviler olarak talep ettiğimiz anayasal tüm haklarımızı böylece almış olduk.
Alınan karar bizleri çok mutlu etti, onurlandırdı.
Kamuoyunun da bildiği gibi; Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu bundan 30 yıl önce
dernek statüsünde kurduk,(eingetragener Verein e.V.) Daha sonra kendine özgü bir inanç toplumu olarak kabul edildi (anerkannte Religionsgemeinschft ). Ve bugün tarihimize yeni bir not düşüyoruz, kurumumuz açısından yeni bir sayfa açıyoruz : 
Parlamentonun onayıyla Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu bugünden itibaren “Körperschaft des Öffentlichen Rechts”, yani “Kamu Tüzel Kişilik Statüsü nü” elde etti.
Bu statü bir onur nişanıdır. Dünya Alevi Toplumuna hayırlı olsun.
· Bu tarihi kararla, Kiliselerin sahip olduğu tüm anayasal haklara ve yetkilere sahip olduk.
· Bir inanç ve kamu kurumu olarak devletle eşit göz hizasında olacağız.
· Devletin bir partneri statüsünde olacağız.
· Özerkliliğimiz ve bağımsızlığımız daha güçlü olacak.
· Kendi iç hukukumuz olabilecek, kendi kamulaştırma yetkimizi kullanabileceğiz.
· Vergi, harç gibi konuları ilgilendiren ayrıcalıklardan faydalanacağız.
· Ekonomik destek fonlarından faydalanabileceğiz.
· Siyaset kurumları içerisinde söz hakkımız gibi birçok hak ve yetkiye sahip olacağız.
Bu kararla inancımız ve değerlerimiz Almanya’da anayasal güvence altına alındı. Ayrıca bu hak talebimizin gerçekleşmesi, yüzyıllardır bizi inkâr eden, asimile etmeye çalışan, ötekileştiren, Türkİslam sentezine verilen en anlamlı cevaptır.
Buradan bir kez daha, başta kurucu üyelerimiz olmak üzere, kurumumuzun bugünlere gelmesinde emek veren, katkı sunan binlerce fedakâr Canlarımıza teşekkür ediyoruz. Hizmetleri kabul gördü. Onurlandırıldı. Emekleri önünde sevgi ve saygı ile eğiliyoruz.
Almanya’da 160, Avrupa’da 300 Cemevimizin üyesi olduğu Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonumuza, Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonumuza ve bileşenlerine de teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz. Bu başarı hikâyesinin adı Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’dur, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’dur. Bu kutlu kazanımızı kamuoyuna saygıyla paylaşmaktan onur duyuyoruz.
Bunda yaklaşık 60 yıl önce Almanya’ya göç ettik. Geldiğimiz ilk yıllar “Gastarbeiter” yani misafir işçiydik. Sonra gurbetimiz yeni vatanımız oldu. Bu gerçeklik 30 yıl önce bizi bir araya getirdi ve örgütlendik. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nu kurduk. Kurumlarımız ile birlikte aklımızı,vicdanımızı, gönüllerimizi birleyerek, ikrar verdik. 30 yıldır çıktığımız Yolda haklarımız için onurlu bir mücadele verdik, vermeye devam ediyoruz. 30 yıllık hak talepli mücadelemizde önemli kazanımlar elde ettik : 
· Aleviliği kendine özgü bir inanç olarak kabul ettirdik.
· Alevilik Derslerini Alman Devlet Okullarında verilmesini sağladık ve veriyoruz.
· Üniversitelerde Alevilik Kürsüleri kurulmasına ön ayak olduk.
· Eyaletlerde Hak Eşitliği Anlaşmalarını imzaladık.
· Alevilerin kutsal sembolleri Almanya Federal Parlamentosu inançlar odasında yer
bulmasını sağladık.
· Almanya RadyoTelevizyon üst kurulu üyesi olduk.
· Almanya’da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar düzeyinde kabul gördük. temsil
ediliyoruz.
· Almanya Kültür Sanat dünyasının da bir paçası olduk.
· Almanya’nın önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduk.
· Almanya’da BİR OLDUK, DİRİ OLDUK, bugünkü tarihi karar ile de İRİ OLDUK.
Hak aşkına, Yol aşkına, Pir aşkına, Halk aşkına, Bozatlı Hızır yardımcımız olsun.


http://www.krttv.com.tr/gundem/alevilericintarihikararh56971.html

Bunlar da İlginizi Çekebilir