Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
14 Ağustos 2018 ( 195 izlenme )
Reklamlar

Dolar ne kadar oldu?

Geriliyor… İşte Dolar ve Euro kurunda son durum…

Dolar kurunda yaşanan hareketlilik "dolar ne kadar" sorusunu gündemde tutmaya devam ediyor. Dolar/TL dün BDDK ve Merkez Bankası'nın önlemlerinden sonra dalgalı bir seyir izliyordu. Bugün ise hükümetin aldığı önlemler ve ABD-Türkiye arasındaki temaslar doların yönünü aşağı çevirdi.

TL’de son dönemde yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından TCMB’nin bir faiz artırımı yapabileceği beklentileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yatırımcılar ile bir toplantı yapacağı haberi kurda bugün iyimser bir havaya neden oldu. Ancak dolar/TL’de yine de dalgalı seyir sürüyor.

14 AĞU
13:19
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 6.5755/6.5704 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 7.5037/7.5032'den işlem görüyor.

Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 seviyesini test ettikten sonra dün 6.40-7.0 bandında dalgalanan ve bu sabah saat 0835’te 6.8604/6.9000 seviyesinde olan dolar/TL 6.4150’ye kadar geriledi. Dolar/TL saat 1150’de 6.5950/6.6100 seviyesinden işlem görüyor.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Perşembe günü küresel yatırımcılarla bir telekonferans gerçekleştirecek ve yatırımcı toplantısı düzenleyecek.

Bakanlık yetkilisinden edinilen bilgiye göre ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere ilgili telekonferansa 750-1,000 arasında yatırımcının katılması bekleniyor.

Albayrak Perşembe günü TSİ 1600’da gerçekleşmesi öngörülen toplantıda mesajlarını yatırımcılara doğrudan iletecek.

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte, piyasadaki toparlanmayı iki temaya bağlayarak, “Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözebileceğine inanan uzun vadeli yatırımcılar Lehman krizindeki dip seviyelere küresel bazda dönen tek endeks olan BIST-100’de alım yapmaya başladılar. Son işlemde dolar bazında dünkü düşük seviyeden yüzde 16 yukarıdayız. Lehman dip seviyesinden gelen alımları psikolojik bazda çok önemsiyorum çünkü BIST yatırımcılarının yarısından fazlası dolar/euro bazlı fonlar” dedi.

Ökte, kurun seviyesi ve enflasyon beklentilerinde yaşanması muhtemel kötüleşmeyle, TCMB’den en az 500 baz puanlık faiz artışı beklentilerinin oluşmaya başladığına dikkat çekerek, “TCMB’nin likidite operasyonları ya da zorunlu karşılık, ROM gibi enstrümanlarla destek veriyor olmasının kurda yeterli etkiyi yapmaması, faiz artırım beklentilerini yükseltiyor. Öte yandan Bakan Albayrak’ın yatırımcılarla yapacağı Perşembe günü yapacağı telekonferansında kurdaki gevşemede etkili olduğuna inanıyorum. Bu telekonferansta önemli ve yeni konuların masaya konacağı düşüncesindeyim, yoksa böyle bir girişim olmazdı” dedi.

Albayrak’ın Pazartesi itibarıyla adımların atılacağını söylemesinin ardından BDDK bankaların yurtdışıyla yaptıkları TL-döviz para swap işlemlerini bankaların yasal öz sermayesinin yüzde 50’siyle sınırladığını gece yarısı duyurdu.

Ardından TCMB finansal istikrarın desteklenmesi ve etkin işleyişin sürmesi için TL ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler açıkladı.

TCMB ayrıca zorunlu karşılık değişiklikleri de yaparken, yaklaşık 10 milyar TL, 6 milyar dolar ve 3 milyar dolar karşılığı altın cinsinden likidite sağlanmış olacağını da açıkladı.

Öte yandan TCMB repo ve depo ihaleleri ile piyasayı yüzde 17.75 seviyesindeki politika faizinin 150 baz puan üzerinde yüzde 19.25 seviyesindeki faiz koridorun üst bandına doğru yönlendirmeye devam ediyor.

TCMB dün olduğu gibi bugün de miktar yöntemi ile haftalık vadede repo ihalesi açmadı ve piyasayı gecelik borçlanmaya yönlendirdi.

TCMB sonrasında haftalık repo ihalesi de açmayarak piyasayı likidite ihtiyaçları için faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 19.25’e yönlendirdi.

REUTERS

13agusdolar

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/son-dakika-dolartl-ne-kadar-oldu-iste-doviz-kurlarinda-anlik-durum-2573165/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Prof. Dr. Azap 'sokağa çıkma yasağı' na ilişkin verileri yorumladı: Mart başından bile daha hareketli 2. Abdülhamid’in gelininden Nilhan Osmanoğlu’na ‘Atatürk’ cevabı! Honaz, Yusufeli ve Keskin ve Kesmetepe’de seçim sonuçları belli oldu! Atatürk Orman Çiftliği inşaattan kurtuldu!