Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
04 Ağustos 2018 ( 329 izlenme )
Reklamlar

Fatih'in mirasını damada verdiler!

Haliçport projesiyle iki tersanesi özel şirkete kiralanan Tersane-i Amire'nin son kalan Haliç Tersanesi'ne de 'Bilim merkezi' yapılıyor. Projenin başında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın vakfı var.

TÜBİTAK’ın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, merkezin kurulum ve inşaatını İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tasarım, sergi düzenekleri ve üretimi işlemlerini ise TÜBİTAK gerçekleştirecek.

Ancak Haziran 2017 tarihli bir çalıştay davetiyesine göre, Haliç Tersanesi’nde Bilim Merkezi açma fikri Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu 'Türkiye Teknoloji Takımı' adlı bir vakfa ait.

Vakfın davetiyesinde Haliç Bilim Merkezi projesi 'İBB ile işbirliği içinde yürüttüğümüz ve 2019’da açılmasını hedeflediğimiz projemiz' olarak geçiyor.

'GAYRİRESMİ MÜLKİYET DEVRİ YAPTILAR'

1455’de kurulan ve bugün Haliç Tersaneleri olarak bilinen Tersane-i Amire, günümüzde hala işlevini koruyan, dünyanın yaşayan en eski tersanesi olan Haliç, Camialtı ve Taşkızak tersanelerinden oluşuyordu.

Camialtı ve Taşkızak tersaneleri de Temmuz 2013'te HaliçPort olarak bilinen 'Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi'ne dahil edilmişti.

Bilim Merkezi projesini bianet’e değerlendiren Haliç Dayanışması’ndan Doç. Dr. Gül Köksal, Haliçport projesiyle başlayan sürecin alanın tamamının üretimsizleştirilmesinin önünü açtığını söyledi:

'Haliç Tersanesi’nde üretim devam ediyordu ve Türkiye Cumhuriyeti Denizcilik İşletmeleri’ne aitti. Ardından İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (İDO) devredildi.Daha sonra da Erdoğan’ın damadının içinde bulunduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı adlı bir kuruma verildi. Tersanelerde gayriresmi bir şekilde mülkiyet devri yapıldı.'

'ALTI ASIRLIK FİZİKİ BİLGİ DE YOK EDİLİYOR'

Köksal, projenin kamu yararına gibi yapıldığını ancak gerçekleştiği takdirde tersanedeki gemi üretim, bakım ve onarım işlemlerinin duracağını dile getirdi:

'Bu yer yok edildiğinde gemide de dışa bağımlı hale gelinecek. Ama Olağanüstü Hal (OHAL) ve sonrasında Koruma Kurulu kararları, Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporları da dikkate alınmıyor. Üretim kapasitesi olan bir yer göz göre göre işlevsizleştiriliyor. Haliç Tersaneleri ile dünyada yaşdaş olan Venedik Tersanesi var. Orası da şu anda işlevsiz fakat tersane olarak yaşatılıyor. Bizim durumumuzda altı asırlık fiziki bilgi ve birikimin de yok edilmesi, yeni bir alan yaratılması söz konusu.'

https://www.siyasetcafe.com/fatihin-mirasini-damada-verdiler-38225h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erol Mütercimler 'Hükümet doların düşmesini istemiyor !' AKP'nin hakim ve savcılarına staj kolaylığı! İsmail Saymaz'dan Nagehan Alçıya zor soru 'FETÖ'nün bankasından kredi çekmeye Kemalistler mi zorladı ?' Başkanlık Sistemi (Cumhurbaşkanlığı Sistemi) ne getiriyor ? 2 dakikanızı ayırın, İzleyin,İzletin !