Home
12 Mart 2022 ( 37 izlenme )
Reklamlar

Hammadde yok fabrikalar çürüyor, dışa bağımlılık günden güne büyüyor!


Ülke genelinde hammadde yetersizliği nedeniyle bitkisel yağ üreten 130 fabrika ile 200 civarında rafine tesis üretim yapamazken, dışa bağımlılık günden güne büyüyor.


Ayçiçeği yağı bulmakta yaşanan zorluklar ve fiyat artışları devam ederken, mevcut bitkisel yağ tesislerinin bir bölümünün hammadde yetersizliğinden kapalı olduğu belirlendi. Yozgat Genç İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Çelik, Yerköy ilçesinde bulunan kendi ayçiçeği yağı fabrikasının da 10 yıldır hammadde yetersizliği nedeniyle kapalı olduğunu, yurt genelinde 130 fabrika ile 200 civarında rafine tesisinin de benzer durumda olduğunu açıkladı.

Türkiye'de yaklaşık 2 milyon ton sıvıyağ tüketildiğini, bunun ancak 400 bin tonunun Türkiye'de üretildiğini belirten Çelik, 1 milyon 600 bin tonunun ithal edildiğini kaydetti.

“ÖNCEDEN AÇIKLANMALI”

Tarım politikalarında verilen desteklemelerin ve taban fiyatların ekim döneminde yapılmasının tarımsal üretimde hareketlenmeyi sağlayacağını aktaran Çelik, şunları söyledi:

“Taban fiyatlar, ürüne verilecek destekler ekim dönemi öncesinde ilan edilirse üretici de hesabını ona göre yapıp, neyi ekip, neyi ekmeyeceğine karar verir. Türkiye'de ayçiçeği ihtiyacının daha fazlasını üretecek tarım alanımız var.”

“ESKİDEN AYÇİÇEĞİ ALIYORDUK, ŞİMDİ İŞLENMİŞ YAĞ…”

Atıl kalan tesisler için hammadde sağlanarak sorunun çözüleceğini ifade eden Ayhan Çelik, ayçiçeğinin hem sulu hem de kıraç arazide üretilebileceğini, böylece dışa bağımlılığın azalacağını dile getirdi. Çelik, “Ukrayna ve Rusya'dan daha önceleri sadece ayçiçeği alınıyordu, bizim fabrikalar da çalışıyordu. Rusya ve Ukrayna'ya ham yağ tesisleri kuruldu. Şimdi işlenmiş bitkisel yağ ithal ediyoruz” dedi.

“KREDİ VERİLMİYOR” 

Sözcü'de yer alan habere göre, Kredi Garanti Fonu'nun 60 milyar lira kredi kullandıracağını söyleyen Ayhan Çelik, ancak bunun kendilerine verilmediğini belirtti. Çelik, “Bankalara gittiğimiz zaman ‘fabrika çalışıyor mu, aktif ve pasifin var mı' diye soruyorlar. Çalışan firmalara bankalar zaten kredi veriyor. Önemli olan Kredi Garanti Fonu'ndan faaliyette olmayan, ekonomik sıkıntıya düşmüş olanların yeniden işletmeye açılması için kredi desteğinde bulunması. Devlet kefil oluyor ama bankalar bu tesislere kredi vermiyor. Bana imkan verilsin, 500 kişiyi istihdam edeyim” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye Cumhuriyeti'nin diplomaside adım adım tükenişi ! Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’a sert gönderme: ‘Türkiye’nin tarihinin en cahil yönetim kadrosu’ Bağımlılara kötü haber! Sigarada zam var işte yeni fiyatlar 4 yaşındaki yeğenine istismarda bulunan dayı tekrar yeğeni ile yaşamaya başladı