Home
31 Mart 2022 ( 51 izlenme )
Reklamlar

İnternet tarifelerine büyük zam!


Kısa bir süre önce yönetimi Varlık Fonu'na geçen Türk Telekom, 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere toptan tarife fiyatlarına yüzde 67 oranında zam yaptı. Zammın kısa sürede internet abonelerine de yansıması bekleniyor.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayınlanan yeni kararda, Türk Telekom'un toptan tarife fiyatlarında yüzde 67 oranında bir artışa gideceği belirtildi.

Zamlı tarifeler 1 Nisan’da yürürlüğe girecek.

BİR YILDA YÜZDE 15, BİR ANDA YÜZDE 70

Sözcü'de yer alan habere göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülke genelinde son bir yılda (20212021 Şubat aralığında) internet ücretinin yüzde 15,35 oranında artarak 77,5 TL’ye çıktığı görülüyor.

BTK’nın onayladığı yüzde 67’lik büyük zam oranı ise tepkilere yol açtı.

Türk Telekom’dan toptan hizmet satın alarak milyonlarca aboneye internet ve sabit telefon hizmeti sunan alternatif işletmecilerin bu durumdan finansal olarak büyük zarara uğrayacağına ve tüketicilerin önümüzdeki dönemde daha makul sayılabilecek fiyat artışları yerine daha yüksek internet ve sabit telefon faturaları ödemek zorunda kalacağına dikkat çekiliyor.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) yazılı bir açıklama yaparak zam kararının geri alınmasını talep etti.

TELKODER: GERİ ALINMALI

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, “Türk Telekom tekrar devletin sahipliğine geçti ve ilk alınan kararın zam olması bizleri üzdü” dedi.

Teberci, “BTK bu yüksek tarife artışına ilişkin kararı öncesinde mutlaka sektörün görüşünü almalı ve onaylanan yüksek oranlı yeni zamlı tarifelere geçiş için makul süre tanımalıydı” diye konuştu.

Alınan kararların gözden geçirilmesini ve geri alınmasını talep ettiklerini belriten Teberci, “Bu isteğimizin karşılık görmesi, sektördeki işletmecilerin doğacak büyük zararlarını engellemek kadar, daha makul seviyelerde oluşabilecek internet ve sabit telefon faturalarının daha yüksek fiyatlara çıkmasının önlenmesi adına değerli olacaktır” ifadelerine yer verdi.

‘ZORA SOKACAK’

Öte yandan, CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel de 28 Mart’ta yaptığı açıklamada, Türk Telekom'un port ücretlerine yüzde 70'e yakın oranda zam talebinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylandığını belirtmişti.

Adıgüzel, “Bu zam hem Türk Telekom'dan hizmet alan işletmecileri hem de internet kullanıcılarını zora sokacak. İşletmecilerin maliyet artışının önümüzdeki günlerde internet kullanıcılarının cebine yansıması kaçınılmaz” demişti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Skandal billboard! Düzce Belediyesi, Erdoğan’ı ‘ümmetin lideri’ ilan etti! Kurban Bayramı tatilinde bazı köprü ve otoyollar ücretsiz olacak Bilim Kurulu üyesi Alpay Azap'tan korkutan açıklama 'Zirve yapmasına daha bir ay var!' İngiltere'de istediği zammı alamayan Amazon çalışanları greve gitti