Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
02 Temmuz 2020 ( 27 izlenme )
Reklamlar

Sağlık Bakanlığı’ndan hastanelere skandal uyarı! "Tarama amaçlı gereksiz test yapmayın"


Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık kurumlarına gönderilen yazı ile kamu kurum ve kuruluşları, askeri birlik, meslek birlikleri, federasyon ve sendikaların Sağlık Bakanlığı'ndan COVID-19 testi yapılmasını talep ettiği öğrenildi. Bakanlık ise semptom göstermeyen kişilere "tarama amaçlı gereksiz test yapılmasının uygun olmadığı" cevabını verdi.Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nün şehirdeki hastanelere gönderdiği yazı, Sağlık Bakanlığı’nın hastanelere “tarama amaçlı test yapmayın” diye yazı gönderdiğini ortaya çıkardı.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, şehirdeki sağlık kuruluşlarına bugün bir yazı göndererek, tarama amaçlı test yapılmaması gerektiği uyarısında bulundu. İl Müdürlüğü’nün yazısında, Sağlık Bakanlığının 29 Haziran 2020 tarihli bir yazısına gönderme yapılarak, “tarama amaçlı gereksiz test yapılmasının uygun olmadığı” belirtiliyor.

İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler, On Dokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve özel hastanelere gönderilen yazı ile “tarama amaçlı gereksiz test yapılmasının uygun olmadığı” bildirildi.

Söz konusu yazıda Sağlık Bakanlığı’nın 29 Haziran’da kurumlara yazı gönderdiği hatırlatılarak “çeşitli illerde bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile askeri birlik, meslek birlikleri, federasyon, sendika vb. kurum ve kuruluşların Covid-19 testlerinin yapılmasını talep ettikleri” bilgisi yer aldı. Yine Bakanlığın 29 Haziran’daki yazısı referans gösterilerek, COVID-19 test taleplerinin Bakanlığın COVID-19 tanı algoritmasına göre değerlendirilmesi gerektiği ve COVID-19 tanı algoritma rehberinde belirtilen şikayet ve hastalık belirtileri olmayan kişilere, tarama amaçlı gereksiz test yapılmasının uygun olmadığı da bildirildi.

Yazıda, Samsun’da bulunan hastaneler, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından yapılan çalışmalarda bu uyarıların göz önünde bulundurulması gerektiği ifade ediliyor. Söz konusu uygulamanın Bakanlık tarafından TÜİK ile birlikte yapıldığı söylenen filyasyon çalışmalarını etkileyip etkilemeyeceği ise bilinmiyor.

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanlığı hekimlerin COVID-19 testi istediği sağlık sistemini aniden değiştirmiş, artık COVID-19 temaslı olduğu bilinen kişilere test yapılmayacağı bildirilmişti. Yeni uygulamada temas hikayesi olan yada semptom göstermeyen hastalara test yapılmayacağı gibi, test istemi de sadece başhekimliklerin yetkilendirdiği hekimler tarafından e-imza ile istenebiliyor. Söz konusu uygulama ise meslek örgütleri tarafından vaka sayılarını düşük göstermek yönünde bir uygulama olduğu konusunda eleştirilmişti.


http://www.krttv.com.tr/gundem/saglik-bakanligindan-hastanelere-skandal-uyari-h39297.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'li Kocaeli Belediyesi’nin Çanakkale programında İstiklâl Marşı skandalı ! Ya imam hatibe ya evinize! Muharrem İnce: Partiye küsülmez 4 Şeker Fabrikası daha gitti! Devlet 415 milyon TL zarar etti!