Anasayfa
25 Şubat 2020 ( 157 izlenme )
Reklamlar

Torba kanun teklifinin içinde Menzil tarikatı çıktı! İmajını düzeltmek için isim değişikliğine gidiyor


Meclis’ten alalacele geçirilmek isten 38 maddelik torba kanun teklifinin içinde Menzil tarikatının algı ve imaj değiştirme stratejisi çıktı.  AKP eliyle çıkarılan kanunla birlikte Menzil tarikatına ait Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi’nin adı ‘İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’ olarak değiştiriliyor. Değişikliğin, Menzil tarikatının algı ve imaj değiştirme stratejisi olduğu ifade ediliyor.


CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerine devam edilen 38 maddelik torba kanun teklifini eleştirdi.

Birçok alanı ilgilendiren hususların tek bir düzenleme halinde Plan ve Bütçe Komisyonu’na getirilmesinin son derece yanlış olduğunu belirten Tanal, “İktidar partisi, torbadan vazgeçmiyor. Söz konusu teklifle 21 farklı kanunda değişiklik yapılması hedefleniyor. Anayasa Komisyonu, Adalet Komisyonu, Milli Savunma Komisyonu, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu gibi ihtisas komisyonlarında ele alınması gereken maddeleri Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışıyoruz” dedi.

‘FİŞLEME’ SUÇLAMASI

Cumhuriyet’in aktardığına göre, teklifin 19’uncu maddesiyle derneklere yeni üyelerin ve üyeliği sona erenlerin kimlik bilgilerini mülki idare amirlerine bildirme zorunluluğunun getirildiğini aktaran Tanal, ‘fişleme’ anlamına gelen bu madde metninin Anayasa’ya, Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na aykırı olduğunu vurguladı.

İMAJ OPERASYONU 

Tanal ayrıca, teklifte Menzil tarikatına bağlı Hacegan Vakfı bünyesindeki Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi’nin adının “İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi” olarak değiştirilmesine ilişkin bir maddenin yer aldığını anlattı.

Üniversite isminin değiştirilme isteğinin devlette kadrolaşma iddialarıyla gündeme gelen Menzil tarikatının algı ve imaj değiştirme stratejisinin bir parçası olduğunu belirten Tanal, “Mayıs 2018’te Meclis’ten geçen düzenlemeyle İstanbul’da ‘Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi’ adıyla bir vakıf üniversitesi kurulduğunda, ‘Tarikat üniversitesi açılıyor’, ‘Türkiye’nin ilk tarikat üniversitesini Menzilciler açıyor’, ‘Menzilciler için üniversite yasası’ başlıklı haberler eşliğinde kamuoyunda bir tartışma başlamıştı.

‘Semerkand’ isminin Menzil tarikatıyla özdeş hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi’nin toplumda ‘Tarikat üniversitesi’ olarak anılması, isim değişikliğine gidilmesi kararının alınmasında etkili oldu.

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi ismiyle yeni bir kimliğe bürünerek yüksek öğretim alanında yer edinmeye çalışacaklar. Bunu sıradan bir üniversite ismi değişikliği olarak görmemek lazım. Anlaşılan Menzil tarikatı, imajını düzeltmek için isim değişikliğine gidiyor. Bundan sonra ‘Semerkand’ yerine başka isimler altında karşımıza çıkacaklar. Algı ve imaj operasyonuna kurdukları üniversiteyle başladılar” ifadelerini kullandı.

FETÖ GÖNDERMESİ

Menzil tarikatının imajını AKP’nin desteğiyle düzeltmeye çalıştığını dile getiren Tanal, Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi’nin adının değiştirilmesi konusunda AKP iktidarından ricada bulunulduğunu aktararak, “Nitekim 38 maddelik torba kanun teklifinin ilk imza sahibi olan AKP milletvekili, komisyonun dünkü toplantısında, Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi’nin adının ‘İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’ olarak değiştirilmesine yönelik düzenlemeden bahsederken ‘Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından gelen bir taleptir’ dedi.

Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ konusunda ‘17 üniversite kurmak için geldiler, hepsini onadım. Okullar için yer istedi, verdik. Ne istediniz de alamadınız?’ şeklinde pişmanlığını dile getirmişti. Anlaşılan iktidar FETÖ’den gerekli dersi çıkarmadı. Şimdi Menzilciler ne istiyorlarsa alıyorlar, ricaları anında yerine getiriliyor” diye konuştu.

Ne olmuştu? 

AKP’nin FETÖ karnesi çıkarıldı: Ne istediniz de vermedik!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bazı AKP’lilerin geçmişte FETÖ yapılanması hakkında sarf edilmiş sözleri çeşitli medya organlarında daha önce de yayınlamıştı.  Erdoğan’ın  FETÖ’nün üniversite yapılanmasına yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

– “17 Üniversite kurmak için geldiler hepsini onadım. Okullar için yer istediler verdik. Devlet Başkanlarına hükümet başkanlarına bunları biz refere ettik. Ne istediniz de alamadınız? 
– “Bizim zamanımızda büyüdüler düşüncesini reddetmem. Doğrudur aldatıldık.” 

https://www.abcgazetesi.com/torbakanunteklifininicindemenziltarikaticiktiimajiniduzeltmekicinisimdegisikliginegidiyor84509

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP’li belediye çalışanlara yüzde 40 zam yaptı! MHP'li muhalifler Ümit Özdağ ve Yusuf Halaçoğlu'na saldırdılar ! İşte o anlar UEFA'dan skandal ‘asker selamı’ kararı! Bu nasıl karantina ? Umreden dönen vatandaş tüm mahalleye yemek dağıttı, tek tek tokalaştı !